Aby zapewnić dobrostan konia, musimy pozwolić mu na realizację jego podstawowych potrzeb. Jakie są i co zrobić, aby nasz wierzchowiec był szczęśliwy, zdrowy i zadbany? Oto nasze TOP 6 końskiego szczęścia!
1. Dużo ruchu!
Konie w naturze przemierzają wiele kilometrów pasąc się i poszukując wody. Aby zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych, powinniśmy umożliwić im jak najwięcej swobodnego ruchu! Konie wypuszczane na padok i pastwisko są zdrowsze, mają mocniejsze kości i ścięgna. Są też spokojniejsze, bo dobrostan koni to nie tylko ich ciało, ale także psychika. Przestrzeń i różnorodność bodźców sprawiają, że konie są szczęśliwsze i spokojniejsze!
Pamiętaj, że ruch, którego dostarczasz koniowi w czasie treningów, to zupełnie co innego!
2. Dobre towarzystwo
Jako zwierzęta społeczne, żyjące w stadach, konie potrzebują kontaktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dlatego jeśli tylko to możliwe, puszczaj konia na padok z innymi końmi! Podczas wspólnej zabawy, pasienia się czy nawet potyczek konie budują więzi społeczne, które doskonale wpływają na ich psychikę.
3. Odpowiednia dieta
Dobór właściwej diety, która będzie odpowiadała potrzebom naszego wierzchowca, to warunek zdrowia i dobrego samopoczucia! Dostosuj żywienie konia do jego rasy, wieku, obciążenia pracą, płci i ewentualnych problemów zdrowotnych. Skonsultuj się z weterynarzem i końskim dietetykiem, aby mieć pewność, że koń otrzymuje właściwe dawki i jego dieta jest zbilansowana i różnorodna.
4. Fachowym okiem
Regularne szczepienia i odrobaczenia, kontrola stanu uzębienia i zwykłe codzienne sprawdzanie stanu zdrowia wierzchowca to coś, bez czego dobrostan konia nie będzie możliwy do osiągnięcia. Chroniąc wierzchowca przed pasożytami czy chorobami dbamy też o siebie – w ten sposób unikamy wysokich rachunków za leczenie weterynaryjne!
5. Dbaj o kopyta
Regularne werkowanie, a w przypadku koni podkutych wymiana podków, to kolejny warunek, bez którego nasz koń nie będzie mógł utrzymać zdrowia i dobrej kondycji. W przypadku koni bosych werkowanie powinno odbywać się co 6-8 tygodni zależnie od kondycji naszego konia i tempa, w jakim rosną jego kopyta. Konie kute powinny być regularnie kontrolowane i przekuwane, gdy podkowy się zużywają lub kopyta przerastają – przyjmuje się, że ok. co 6 tygodni. Decyzja o tym, czy koń będzie podkuwany, powinna być rozważna i podjęta z myślą o zdrowiu i komforcie zwierzęcia.
6. Dobrze dobrany sprzęt
Koń, który pracuje w źle dobranym siodle lub z niepasującym kiełznem będzie mniej chętny do pracy. Grożą mu kontuzje i problemy zdrowotne, jeśli problem nie zostanie skorygowany. Pamiętaj, że dopasowanie siodła trzeba regularnie sprawdzać, gdyż koń rośnie, rozwija się, zmienia muskulaturę i sylwetkę, i siodło, które było dobrze dobrane, może po pewnym czasie przestać pasować.
Dbaj o dobrostan konia!
Pamiętaj, że tylko zwierzę szczęśliwe i zdrowe będzie chętne do pracy, będzie mogło rozwijać się podczas treningu i odnosić sukcesy sportowe. Miłośnicy koni nie potrzebują nawet takiej zachęty – po prostu wiedzą, że jeśli kochamy swoje rumaki, musimy zapewnić im wszystko, czego potrzebują, i dbać o nie najlepiej, jak potrafimy!