Dopasowanie prawidłowej długości strzemion właściwie osiąga się poprzez metodę prób i błędów. Kiedy już siedzisz w siodle musisz raz podciągać je o dziurkę w górę i opuszczać w dół i sprawdzać czy pasują. Przedstawiamy kilka porad, które ułatwią Ci odpowiednie dopasowanie strzemion.
Pamiętaj, że poprawna długość strzemion to sprawa bardzo indywidualna. Zależy od budowy ciała, uprawianej dyscypliny jeździeckiej, aktualnego poziomu wytrenowania jeźdźca itp. Warto jednak pamiętać o pewnych podstawach, które zwłaszcza na początku przygody z jeździectwem pomogą odnaleźć właściwą pozycję! Zawsze warto pamiętać o konsultacji z trenerem i kimś, kto pomoże sprawdzić, czy wszystko jest tak jak powinno.
Dopasowanie prawidłowej długości strzemion:
- Zanim wsiądziesz upewnij się, że siodło jest dobrze założone i ma podpięty popręg, aby nie zsunęło się podczas wsiadania.
- Strzemiona muszą być opuszczone. Przyłóż pięść w miejscu, gdzie przypięte jest puślisko. Dolna część strzemienia powinna dosięgać idealnie do twojej pachy.
- Kiedy siedzisz już w siodle wyjmij nogi ze strzemion, tak aby luźno wisiały. Dolna część strzemienia powinna być na wysokości kostki lub niewiele poniżej.
- Jeśli chcesz zmienić długość puślisk powinieneś zostawić stopę w strzemieniu i obrócić kolano do zewnątrz, aby ułatwić zmianę długości przy sprzączce. Jedną ręką skoryguj długość. Nie zapominaj, aby drugą trzymać wodze 😉
- Twoja stopa powinna komfortowo opierać się o strzemię i powinna znajdować się po jego środku, tak aby z dwóch stron pozostawało jeszcze trochę miejsca. Pamiętaj, że nie możesz jeździć w zbyt wąskich strzemionach, może to być bardzo niebezpieczne, jeśli stopa się zakleszczy, dlatego zwróć uwagę na to w jakich butach wsiadasz, aby nie miały za szerokiej podeszwy.
- Sprawdzaj swoją równowagę w strzemionach, spróbuj się trochę podnieść, opierając na nich i wyczuj, czy są odpowiednio dla ciebie dopasowane.
- Jeśli nie wiesz czy są równe, zrób kilka kroków i wyjmij nogi ze strzemion. Poproś np. instruktora, żeby sprawdził, czy są na tej samej wysokości.
- Czasami już po rozstępowaniu i przejściu do kłusa może się okazać, że jednak długość nie do końca została dobrze dopasowana. Wtedy przejdź do stępa lub się zatrzymaj i popraw długość strzemion. Pamiętaj, żeby zejść wtedy ze śladu i obserwować, co robią pozostali jeźdźcy, aby im nie przeszkadzać.
Taka długość strzemienia powinna być odpowiednia dla codziennej jazdy, czy wyjazdu w teren. Podczas treningu skokowego Twoje strzemiona powinny być krótsze od regularnych. Jeśli ćwiczysz ujeżdżenie, powinny być dłuższe.