Gdy koń jest rozproszony i niechętny do pracy, trudno o efektywny trening. Szukamy więc sposobów na to, aby odzyskać koncentrację konia. Wykorzystajmy drążki jako sposób na skupienie konia!
Drążki jako sposób na odzyskanie skupienia konia sprawdzają się doskonale. Możesz wprowadzać do treningu pojedyncze drążki, serie, a także skomplikowane układy i niemal „parkury” ułożone z drążków. Poza poprawą koncentracji, drążki pomagają też w rozluźnieniu i rozciągnięciu konia. Są doskonałym ćwiczeniem na świadomość własnego ciała. Zależnie od ułożenia, mogą też pomóc w wyrobieniu siły i poprawie pracy mięśni grzbietu.
Ćwiczenie 1
Zacznij od pracy na jednym drążku ułożonym przy ścianie. Dzięki temu najazd naturalnie wypadnie prosty i równy. Na początku przejedź nad drągiem stępem, potem przejdź do kłusa. Za każdym razem pilnuj, aby przejechać równo nad środkiem drąga, zachowując właściwą pozycję i patrząc przed siebie. Możesz przejeżdżać nad drągiem półsiadem lub w kłusie anglezowanym, ale zawsze pamiętaj o tym, aby uprzedzić konia, że czeka na niego zadanie.
Kiedy bez problemów będziecie pokonywać pojedynczy drąg, zacznij dokładać dodatkowe, w odległości ok. 1,3 m. Poczujesz, jak twój koń inaczej porusza się nad taką serią drągów i koncentruje się, aby nie potknąć się i nie uderzyć. Pilnuj równego rytmu kłusa. Powtarzaj ćwiczenie w obie strony. Możesz wprowadzić inne ćwiczenia, a od czasu do czasu przejeżdżać nad drągami, aby koń pozostał skupiony dzięki różnorodności stawianych mu zadań.
Przekaż odpowiedzialność
Kiedy przejeżdżanie przez serię leżących na ziemi drążków nie sprawia już twojemu koniowi problemu, możesz zacząć utrudniać mu zadanie, podnosząc jeden z końców drążka. Możesz użyć do tego celu stojaka lub specjalnych plastikowych podstawek pod cavaletti.
Takie ćwiczenie będzie narzucało twojemu koniowi koncentrację. Sprawi, że będzie bardziej świadomy swojego ciała, podnosząc nogi tak, żeby nie uderzyć się o drąg, znajdujący się teraz na innej wysokości niż wcześniej.
Ćwiczenie 2
Ułóż na ziemi pięć drągów i podnieś przeciwległe końce pierwszego i ostatniego drąga (np. prawy koniec pierwszego i lewy koniec ostatniego drąga), środkowe trzy zostawiając na ziemi. Przejedź kilkakrotnie przez taką kombinację kłusem anglezowanym. Podnoś kolejne drągi, skłaniając konia do tego, żeby trzymał się równo środka przeszkody (tam wysokość drążków będzie jednakowa) i pokonywał ją równym tempem, a także koncentrował się na postawionym zadaniu.
Drążki jako sposób na skupienie konia
Wprowadzaj te ćwiczenia do swojego treningu zawsze, kiedy będziesz odnosić wrażenie, że koń zbyt łatwo się rozprasza czy jest niechętny do pracy. Pomoże to w odzyskaniu skupienia i uważności wierzchowca. Powodzenia!
Tekst: Marcin Woldański