Uniwersytet w Bath prosi jeźdźców o filmiki upadków z konia. Po, co uniwersytetowi takie nagrania? Otóż wszystko w trosce o coraz większe bezpieczeństwo jeźdźców, prowadzą badania dotyczące urazów kręgosłupa i każdy przypadek może pomóc przyczynić się do przełomowych odkryć.
Filmiki upadków z konia – naukowcy potrzebują pomocy
Uniwersytet w Bath podejmie się badań urazów kręgosłupa, które dotyczą jeźdźców i ich upadków z konia. Potencjalnie badania mogą być przełomowe, mają one na celu zmniejszenie możliwości wystąpienia urazu w przyszłości.
W przeszłości Uniwersytet podjął się badań urazów kręgosłupa u rugbistów. Wyniki pozwoliły na wprowadzenie nowych zasad w grze przy rozgrywaniu piłki. Skutkiem zmian jest zdecydowanie mniejsza ilość urazów kręgosłupa u graczy. Taki sam cel przyświeca naukowcom przy nowych badaniach.
Melanie Reid, która zajmuje się Spinal Column w sobotnim wydaniu gazety The Times, doznała urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym po upadku na trasie krosu ok. osiem lat temu.
Jest ona głównym zwolennikiem projektu badawczego, który, jak się spodziewają badacze, dostarczy naukowych dowodów do wyprodukowania możliwie najbezpieczniejszego sprzętu ochronnego dla jeźdźców.
“To absolutnie fascynujące, co wdrożenie naukowych rozwiązań może zrobić dla sportu, nie rujnując go” – powiedziała brytyjskiemu magazynowi Horse&Hound . “Jeśli jeden jeździec może zostać oszczędzony na całe życie – jesteśmy zdeterminowani, aby zmniejszyć liczbę obrażeń, które mogą się zdarzyć.”
“Marzeniem jest zaprojektowanie formy ochraniacza ciała, która może być dostosowana do różnych dyscyplin, aby zapewnić pełną ochronę kręgosłupa.”
Jak sama mówi możliwe, ze kamizelki z poduszką powietrzna będą wymagały jedynie ulepszenia. Badaczom zależy jednak na standardzie, który mógłby być porównywalny z tymi, jaki znamy wśród kasków jeździeckich. Głównym celem jest, aby nikt nie musiał swojej pasji kończyć na wózku inwalidzkim.
Pani Reid i jej towarzysze proszą jeźdźców o przysłanie nagrań z wszelkich upadków i informacji o tym, czy jakieś poważne lub niewielkie obrażenia miały miejsce w skutek upadku, czy też nie. Może to być również filmik zamieszczony na Facebooku lub Youtubie, ważne aby nagrywany jeździec wyraził zgodę.
“Jeśli uda nam się poznać biomechanikę z siłami, które łamią i uszkadzają kręgosłup i znajdziemy sposób, aby go chronić, będzie to fantastyczny wynik” – dodała.
Cały projekt jest wspierany przez FEI oraz British Horse Society. Jeźdźcy powinni skontaktować się z d.cazzola@bath.ac.uk w sprawie przesyłania danych i filmów e-mailem oraz opisem wypadku i doznanych urazów (w języku angielskim).