Konie wyścigowe zużywają mniej energii do galopu niż wcześniej sądzono. Naukowcy z Royal Veterinary College (RVC) wykorzystali technologię płyt siłowych. Przyrządu pomiarowego, który mierzy siły reakcji podłoża, aby dokładnie zmierzyć wykorzystywaną energię do galopu koni wyścigowych.
Ile energii potrzebuje koń do galopu?
Rzecznik RVC powiedział: “Ta technika, która nigdy wcześniej nie była używana dla tak dużych zwierząt z dużą prędkością, pokazała, że konie miały znacznie niższy poziom zewnętrznej pracy mechanicznej – ile pracy koń musi wykonać, aby poruszyć się w stosunku do otoczenia – niż wcześniej uważano, gdy badano przy użyciu różnych metod. “
W badaniu dżokej galopował kolejno na siedmiu koniach wyścigowych po specjalnym, wyposażonym w czujniki, torze w British Racing School w Newmarket. Czujniki miały za zadanie zmierzyć siły, które wywiera koń na podłoże w trakcie galopu. Uzyskane wyniki usatysfakcjonowały naukowców:
“Oszacowane za pomocą różnych metod, wcześniej zgłoszone wysokie wartości pracy zewnętrznej są sprzeczne z faktem, że konie ewoluowały, by poruszać się z dużą prędkością na długich dystansach” – powiedział rzecznik. “Wysoka zewnętrzna wartość pracy znacznie utrudniłaby poruszanie się na długich dystansach. Nowe wyniki RVC wspierają to myślenie.”
Niezwykła skuteczność koni w galopie została wykazana w brytyjskim badaniu, które wykazało wysokość sprawności mięśniowej od 37 do 46% i podkreśliło znaczenie elastycznego cyklu energii w ścięgnach końskich kończyn. Taki wynik sprawności mięśniowej uzyskali łącząc wartości pracy zewnętrznej z tego badania z opublikowanymi wartościami dla pracy metabolicznej (konwersja żywności na energię zużywaną przez mięśnie) i wewnętrzną pracą mechaniczną (ile pracy jest potrzebne do poruszania kończynami względem ciała).
Dla naukowców badanie skanowi skuteczny wgląd w ruch koni wyścigowych i wyjaśnienie ich niezwykłej skuteczności na torach.
“To były naprawdę trudne dane do zebrania i według naszej wiedzy, po raz pierwszy zgromadzono dane z płyt siły od tak dużego zwierzęcia” – mówi dr Zoe Self Davies, doktor habilitowany z uczelni współpracujący przy badaniu.
Profesor Alan Wilson, który specjalizuje się w biomechanice ruchu i wniósł wkład w badania, powiedział: “Te dane dają świeży wgląd w te niezwykłe zwierzęta”.
Odkrycia podkreślają niezwykle ekonomiczną naturę lokomocji koni i dostarczają wglądu w mechanikę galopowania, zarówno z punktu widzenia ewolucji, jak i wydajności – dodaje zespół badawczy.
Jak zauważyli, koń ma bardzo niski metaboliczny koszt transportu (COT) – to znaczy ilość energii zużytej na pokrycie danej odległości – co oznacza, że mogą poruszać się bardzo sprawnie.
Źródło: Z. T. Self Davies, A. J. Spence and A. M. Wilson. External mechanical work in the galloping racehorse 15 Biology Letters doi.org/10.1098/rsbl.2018.0709, pełen tekst znajdziecie TUTAJ