Jak przechowywać zimą leki w stajni? Stajenna apteczka to absolutnie obowiązkowy punkt w wyposażeniu każdej stajni. Wiadomo, że oprócz gazików, bandaży i innych środków opatrunkowych czasami znajdują się także leki. A te bywają bardzo wrażliwe na temperatury – zwłaszcza te zimowe. Warto wiedzieć, jak przechowywać te substancje podczas mrozów i niesprzyjających zimowych warunków, by zachowały swoje właściwości.
Jak przechowywać zimą leki w stajni?
O miejscu do przechowywania leków zimą należy pomyśleć przed nadejściem mrozów. Powinno być ono ogrzewane (ale nie nadmiernie – najlepsza jest temperatura pokojowa), suche i zacienione. Najlepiej sprawdzi się do tego specjalnie wydzielona szafka oddalona od źródeł ciepła takich jak piece i kaloryfery. Dobrze jest także zadbać, by nie znajdowała się ona blisko drzwi, dzięki czemu zminimalizujemy wahania temperatur w jej pobliżu. Stała wartość wskazań termometru w pomieszczeniu jest istotna dla jakości leków. Warto zadbać także o szczelne zamknięcie – dzięki temu ograniczymy przedostawanie się do leków kurzu i innych stajennych zanieczyszczeń. Pozwoli to także uchronić zawartość apteczki przed zbytnią ekspozycją na promienie słoneczne i sztuczne oświetlenie. Wiele witamin i leków jest wrażliwa na światło i należy zapewnić im odpowiednią ochronę przed tymi czynnikami.
Oczywiście przed umieszczeniem leków w jakimkolwiek miejscu należy wnikliwie przeczytać ich ulotkę. Wiele preparatów powinna być przechowywana w suchym i zacienionym miejscu o temperaturze pokojowej, jednak niektóre powinny być przechowywane np. w lodówce (przykładem są wszelkiego rodzaju szczepionki). W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, gdyż nieprawidłowe przechowywanie może znacząco zmniejszać skuteczność leków, lub zmieniać ich działanie. Dodatkowo w przypadku na przykład kremów lub past przechowywanie ich w bardzo zimnym miejscu może powodować spore problemy z aplikacją. Bywa to niezwykle problematyczne w momencie, kiedy mamy mało czasu i chcemy jak najszybciej udzielić pomocy naszemu koniowi. W przypadku produktów w metalowych tubkach nadmierne naciskanie może prowadzić do uszkodzenia opakowania, co z kolei powoduje zanieczyszczenie i wysychanie zawartości.
Niezależnie od typu preparatu lub leku absolutnie nie należy zostawiać w stajni leków w szklanych butelkach. Nie tylko może to powodować zamarzanie (a w efekcie utratę właściwości) płynów w środku, lecz także może być niebezpieczne. Pod wpływem niskich temperatur lek może zwiększyć swoją objętość i doprowadzić do pęknięcia szklanego opakowania. Nie trzeba dodawać, że w takim wypadku jego zawartość nadaje się jedynie do kosza.
Tekst: Judyta Ozimkowska