Jak wybrać trenera, z którym naprawdę dobrze będzie się wam współpracowało? Którego cele i styl pracy będą ci odpowiadały? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!
Trenerów, także dobrych trenerów, jest wielu. Jednak nie z każdym trenerem będzie ci się równie dobrze współpracowało. Jak szukać tego jedynego, którego metody pracy idealnie będą odpowiadały twoim potrzebom?
Jak wybrać trenera?
- Zastanów się, czego potrzebujesz. Czy chcesz przygotować się do konkretnych zawodów, nauczyć konkretnych rzeczy, rozwiązać problemy? Czy poszukujesz kogoś, kto pomoże Ci wyszlifować konkretne aspekty twojego jeździectwa? A może raczej kogoś, kto będzie po prostu na co dzień czuwał nad twoim jeździeckim rozwojem?
- Jakiego podejścia szukasz? Czy jesteś osobą, którą motywuje silna presja, a może potrzebujesz łagodnego podejścia? Czy potrzebujesz gotowych rozwiązań, a może wolisz, żeby trener tylko pokazał ci kierunek i pozwolił samodzielnie rozwiązać pojawiające się problemy? Zastanów się, jakich ludzi lubisz, jacy motywują cię do rozwoju, a jacy sprawiają, że zniechęcasz się do pracy. Takich cech charakteru będziesz poszukiwał u idealnego trenera!
- Porozmawiaj ze znajomymi. Kiedy już wiesz, czego dokładnie potrzebujesz, warto porozmawiać z ludźmi, którzy cię znają. Może podpowiedzą ci, który z trenerów odpowiada twoim potrzebom? Może spotkali odpowiedniego trenera i mogą go polecić? Pamiętaj jednak, że trener, który osiąga spektakularne sukcesy trenując z twoją przyjaciółką może z tobą zupełnie się nie dogadać. Dlatego cały czas miej z tyłu głowy swoje kryteria, które pomagają ci w poszukiwaniach. Wypytaj znajomych o styl pracy ich trenerów, o podejście do jeźdźca i konia i o podejście do rozwiązywania pojawiających się problemów.
- Obserwuj na zawodach. Trenerzy często sami startują, albo przyjeżdżają na zawody ze swoimi podopiecznymi. Możesz wtedy ocenić ich styl jazdy, to, jakie osiągają wyniki, ale także podpatrzeć, jakie jest podejście trenera podczas zawodów. Czy wspiera zawodników, wywiera na nich presję, a może zmusza ich do nadmiernej samodzielności? Znów – każda z tych postaw może się sprawdzać, ale tylko w odniesieniu do osób, które dobrze się czują pracując w dany sposób.
- Unikaj krzyku. Nawet jeśli presja cię motywuje, pamiętaj, że dobry trener nie powinien doprowadzać do sytuacji, w której niezbędny jest krzyk. Style pracy mogą być różne, jednak przy koniach ważne jest opanowanie i umiejętność dobrego przekazywania swojej wiedzy. Dlatego szukaj trenera, który będzie potrafił przekazać ci to, czego potrzebujesz, w taki sposób, który najlepiej będzie odpowiadał twoim potrzebom.
ADM