Nie na każdego działa tak samo
Przed jazdą konną i po niej dzieci dostawały do rozwiązania także zadania matematyczne, jednak w tym wypadku wyniki i efektywność ich rozwiązywania nie różniły się od siebie tak znacząco jak w przypadku zadań behawioralnych.
Co istotne, nie każda aktywność fizyczna powodująca wibracje będzie mobilizować ludzkim organizm w takim stopniu jak jazda konna. Jak twierdzi prof. Mitusaki Ohta, jeden z autorów badania, bardzo ważna jest specyfika końskich kroków i to, w jaki sposób przekładają się one na ruch ciała jeźdźca.
Dodatkowo, nie na każdym koniu wibracje będą tak samo mocne i nie na każdego jeźdźca będą one działać w takim samym stopniu.U niektórych osób aktywność ta może pobudzać przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiedzialny jest za odpoczynek organizmu, redukcję stresu, poprawę trawienia.
Niemniej jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Tokio wykazało, że jazda konna pozytywnie wpływa na ludzkie zdolności poznawcze.
Źródło: Akiyama J, Fuchikami M, Kitagawa K, Kitawaki K, Mikami K, Ohta M, Ohtani N, Uchiyama H, “Horseback Riding Improves the Ability to Cause the Appropriate Action (Go Reaction) and the Appropriate Self-control (No-Go Reaction) in Children”, doi.org/10.3389/fpubh.2017.00008
Tekst: Magdalena Pertkiewicz