Równouprawnienie na wyścigach
Tego typu działania podjęto już wstępnie we Francji. Monitorowana jest różnorodność wśród startujących i coraz więcej jest wśród nich kobiet. Susannah Gill, rzeczniczka Diversity in Racing Steering Group zwraca uwagę, że działania francuskiego środowiska. A także na to, że podjęte badania są krokiem naprzód dla całego świata wyścigów, aby odrzucić stereotypowe poglądy na temat siły kobiet i ich możliwości w świecie wyścigów konnych.
Gemma Tutty, dżokejka, która wygrała ponad 50 gonitw spośród 600, w których brała udział dodaje „Badania potwierdzają to o czym mówiłam już od dawna, że dżokejki są tak samo dobre, jak dżokeje. Mam nadzieję, że trenerzy i właściciele koni przekonają się, że warto dać kobietom szanse na starty w gonitwach o duże stawki.”
Dyrektor Racing Foundation Rob Hezel dodaje, że analiza Cashmore i wcześniejsze podobne badania oksfordzkiego Uniwersytetu pokazują, że równouprawnienie w świecie wyścigów jest rzeczywistym problemem. W 2016 roku 24% spośród 778 wydanych licencji dżokejskich w Wielkiej Brytanii zostało przyznanych kobietom. Prawie trzy czwarte studentów British Racing School i Northern Racing College w 2017 roku stanowiły kobiety.
„Te analizy wykazały, ze dżokejki nie są w żadnym aspekcie gorsze od ich męskich rywali na torach wyścigowych.” –mówi Cashmore. „Mam nadzieję, że dane pomogą w stworzeniu lepszych możliwości dla kobiet na torach wyścigowych. Będą powodem coraz częstszych startów dżokejek w poważnych gonitwach zachęcą je do rozwijania kariery.”
„Naszym zadaniem jest teraz zrozumienie, dlaczego jest mniej kobiet-dżokejów i dlaczego jeżdżą one tak rzadko w gonitwach wysokiej klasy. Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać ten problem. Wyścigi powinny opierać się na wartościach takich jak sprawiedliwość i szacunek. Równe szanse powinny być zagwarantowane dla wszystkich, którzy biorą w nich udział.” – mówi Nick Rust.
Tekst: Małgorzata Zbierska