Między słowami…
Już patrząc na to z ilu elementów składa się komunikacja nie werbalna na pewno doszliście do prawidłowego wniosku, że przekazuje ona więcej informacji niż nam się wydaje. Wyposażeni w wiedzę, z jakich elementów ona się składa, możecie teraz wykorzystywać ją, aby podkreślać swoje wypowiedzi. Załóżmy, że jesteś na treningu i trener powiedział Ci co masz teraz zrobić. Aby potwierdzić mu, że usłyszeliście i zrozumieliście o co chodzi możecie użyć gestu, jak kciuk w górze lub skinąć głową. Wtedy trener nie będzie musiał powtarzać dla pewności polecenia, a wy w spokoju przygotujecie się do jego wykonania.
Co mówią słowa?
Pamiętając o tym, że komunikujemy się głównie za pomocą słów, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób je wypowiadamy. Tak zwana komunikacje werbalna (słowna) składa się również z:
- Tonu głosu- jeśli się chwilę nad tym zastanowicie to sami dojdziecie do wniosku, że używacie innego tonu kiedy przekazujecie informacje pod wpływem złości, radości lub smutku. Na przykład zdanie pytające „dobrze wykonałem ten najazd?” może zmienić się w zdanie twierdzące, jeśli użyjecie bardzo stanowczego i pewnego tonu zamiast pytającego.
- Tempa wypowiedzi– jaka może być różnica w tempie z jakim mówicie, kiedy staracie się przekazać coś w krótkim czasie, a jaka, kiedy informacja jest naprawdę bardzo istotna. Wyobraźcie sobie, że chcecie poprosić koleżankę o pomoc przy waszym koniu i bardzo szybko podyktujecie jej o co ją prosicie. Czy na pewno usłyszy ona wszystko w czym chcielibyście aby wam pomogła? Do tego jak może się ona poczuć jeśli po prostu szybko i zdawkowo mówicie jej co ma zrobić, a przecież poświęca ona na to swój czas.
Rzeczy ważne i ważniejsze
Po krótkim przyjrzeniu się bliżej komunikacji, okazuje się, że ważniejsze jest to jak zachowuje się nasze ciało oraz w jaki sposób mówimy niż to co mówimy. I w tym miejscu pojawia się również odpowiedź dlaczego wasz trener może uważać, że nie robicie tego co on mówi. Takie nieporozumienie może wyniknąć z różnych zakłóceń.
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, czy dobrze słyszycie trenera. Zastanówcie się również czy podczas treningów nie ma dodatkowych hałasów, które przeszkadzają wam w wymianie informacji. Należy pamiętać, że to co trener do was mówi może mieć inne znaczenie dla was niż dla niego.
Co więc w takim momencie możecie zrobić? Dopytać się. Zawsze warto potwierdzić czy dobrze zrozumieliście . Zakłócenia na drodze komunikacji nie zawsze pojawiają się tylko między ludźmi. W jeździectwie często dzieje się tak, że zawodnik chce aby koń coś zrobił, a spotyka się z brakiem reakcji lub jego przeciwnością. Nie dzieje się tak dlatego, że wasz wierzchowiec ma gorszy dzień i robi wam na złość. Najprawdopodobniej użyliście nieodpowiednich pomocy lub daliście dwa różne komunikaty. Jeśli używacie mocnej łydki jednocześnie będąc zdenerwowani to się usztywniacie, przez co ręce ściągają się ku ciału co informuje konia o zatrzymaniu. W komunikacji z waszym wierzchowcem bardzo istotne jest abyście zwracali uwagę na mowę i pracę waszego ciała. Pracując nad tym możecie udoskonalić swoją waszą jazdę.
Tekst: Maria Bober