Reklama
Kłus – jeden z trzech podstawowych chodów konia; dynamiczny chód dwutaktowy z fazą zawieszenia. W kłusie koń jednocześnie odrywa od podłoża i stawia na nim przekątne pary kończyn. Wyróżniane są cztery rodzaje kłusa: roboczy, pośredni, zebrany i wyciągnięty.
Kłus – rodzaje
- roboczy – najczęściej używany w szkoleniu podstawowym, dlatego trzeba mu poświęcić szczególną uwagę. Ten rodzaj kłusa powinien być zawsze aktywny. W chodzie roboczym koń powinien być rozluźniony i poruszać się regularnie i dynamicznie. Tylne kopyta mniej więcej wkraczają w ślady kopyt przednich.
- pośredni – w tym rodzaju chodu koń nie przyspiesza, ale poszerza wykrok. Dzieje się to przy pomocy silniejszej pracy zadu, który mobilizuje konia do bardziej sprężystego odrywania nóg i unoszenia przednich kończyn. W przeciwieństwie do kłusa roboczego, w chodzie pośrednim kopyta przekraczają ślady przodów.
- wyciągnięty – w kłusie wyciągniętym koń pokazuje szczyt swoich możliwości: zarówno pod względem dynamiki jak i obszerności wykroku.
- zebrany – dzięki silniejszym zgięciom stawów zadu, tylne kończyny wkraczają mocniej pod środek ciężkości. Chociaż ruch jest mniej obszerny, to dynamika ruchu nie ulega zmianie (w stosunku do kłusa wyciągniętego).
Reklama