Lizanie i przeżuwanie przez konie podczas treningu jest często interpretowane jako znak, że koń uczy się lub pokazuje “poddanie” trenerowi. Teraz nowe badanie sugeruje, że to nieodżywcze lizanie i żucie jest naturalnym zachowaniem, które występuje u koni po stresującej sytuacji.
Lizanie i żucie u koni – to oznaka zrelaksowania czy stresu?
Aby dowiedzieć się więcej na temat funkcji lizania i nieodżywczego żucia u koni, naukowcy z Norwegian University of Life Sciences zaobserwowali zachowania społeczne dzikich koni w naturalnych warunkach.
Mgr Margrete Lie i profesor Ruth Newberry spędzili 80 godzin obserwując stada dzikich koni w Ekwadorze. Zebrano dane dotyczące 202 sekwencji zachowań podczas lizania i przeżuwania.
Lie, która przedstawiła swoje odkrycia podczas dorocznej konferencji International Society of Equitation Science w Rzymie. Powiedziała, że zespół chciał zbadać, czy nieodżywcze żucie pojawia się w celu zasygnalizowania poddania się innemu koniowi. Ich celem było również zaobserwowanie, jak konie zachowywały się pomiędzy stresowymi i spokojnymi sytuacjami.
“Ważne było przyjrzenie się całkowicie naturalnym zachowaniom, dlatego chcieliśmy zobaczyć konie żyjące bez ograniczeń. Konie te mieszkały w parku narodowym o powierzchni 334 kilometrów kwadratowych. Na obszarze, który obserwowaliśmy, było nieco poniżej 200 koni. Z populacji nie usunięto ogierów.”
Zespół obserwował i rejestrował różne sekwencje behawioralne, które obejmowały agresywne interakcje. Odnotowywano także, czy żucie zostało wykonane przez któregokolwiek z koni.
Badania zachowań dzikich koni w Ekwadorze
Wyniki były fascynujące: odkryto, że żucie było wykonywane zarówno przez konie zbliżające się “atakujące”, jak i przez odbiorców tego zachowania. Żucie nieodżywcze częściej wykonywał agresor, niż odbiorca. Odrzucono zatem założenie, że to zachowanie jest sygnałem uległości.
Naukowcy zbadali także, czy żucie miało miejsce pomiędzy sytuacjami napięcia i zrelaksowania. Obserwując sekwencje behawioralne koni, odkryli, że większość zachowań przed żuciem była napięta, a większość zachowań po żuciu uległa rozluźnieniu.
Zachowanie związane z żuciem miało miejsce, gdy konie przeszły od stanu napięcia do stanu rozluźnienia.