Czeka cię zmiana stajni? Warto przemyśleć tę decyzję, aby sobie i koniowi oszczędzić niepotrzebnego stresu i problemów. O czym pamiętać zmieniając stajnię?
O czym pamiętać zmieniając stajnię?
Zanim „wprowadzisz” się z koniem do nowej stajni, upewnij się, że są spełnione podstawowe warunki. Na przykład: czy wszystkie konie w stajni są regularnie szczepione i odrobaczane? To samo tyczyć się musi oczywiście twojego podopiecznego.
Bardzo ważną rzeczą są kwestie związane z pojeniem i karmieniem. Jeśli stajnia wyposażona jest w poidła automatyczne, z którymi koń nie miał wcześniej do czynienia, warto dostarczać wodę tradycyjnymi metodami – przy użyciu wiadra – nim koń przestawi się na używanie poidła.
Dopilnuj też, by koń dostawał takie same ilości i rodzaj pokarmu, jak w poprzednim miejscu. Sam fakt, że godziny karmienia mogą się różnić i tak jest dużym obciążeniem dla układu pokarmowego w początkowych dniach. Zwłaszcza, że i tak nie da się uniknąć różnic w zawartości składników odżywczych w trawie czy sianie. Stąd tak ważne, by nie wprowadzać żadnych innych (i gwałtownych) zmian żywieniowych.
Po przyjeździe
Bezpośrednio po przyjeździe postaw konia w jego nowym boksie na parę godzin. Zapewnij mu dostęp do siana i wody. Koń może początkowo wykazywać nerwowość, kręcić się w kółko, rżeć itp. Pozwól mu przyzwyczaić się do nowego widoku, dźwięków, zapachów. Jeśli dostrzegasz, że koń się rozluźnił, spokojnie przeżuwa jedzenie, odciąża jedną z zadnich nóg, uszy ma luźno i lekko skierowane ku bokom, możesz spróbować zabrać go na krótki spacer po terenie ośrodka. Bezpośrednio potem odprowadź go do boksu, pozwól mu chwilę się pokręcić, podjeść siana. Po kilku minutach ponownie wyprowadź go na spacer, by znów zaprowadzić do boksu. Z każdym powtórzeniem koń powinien stawać się coraz mniej niespokojny. Zacznie też kojarzyć boks z miejscem bezpiecznym, gdzie ma stały dostęp do wody i jedzenia.
Rutyna i więź
Konie dużo łatwiej aklimatyzują się w nowym miejscu, jeśli uda się stworzyć warunki możliwie zbliżone do tych, które znają i do których są przyzwyczajone. Dlatego warto zadbać o zachowanie rutyny – stałe pory i przebieg wizyt w stajni, znane rytuały i sposób spędzania czasu zapewnią koniowi komfort psychiczny.
Przeprowadzka to moment, kiedy warto poświęcić swojemu podopiecznemu dużo uwagi. Zacieśni to waszą więź, ale też pozwoli koniowi dobrze poczuć się w nowym miejscu. Staraj się spędzać z wierzchowcem dużo czasu, także poza treningami. Wspólne spacery w ręku, poznawanie nowego otoczenia, zabiegi pielęgnacyjne i praca z ziemi przydadzą się w tym okresie.
Nowi koledzy
Zapoznawanie konia ze stadem należy przeprowadzać ostrożnie, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Konie to zwierzęta silnie stadne, które w ramach kształtowania stada i socjalizacji ustalają hierarchię. Zdarza się, że koń stosunkowo szybko się podporządkowuje i zostaje zaakceptowany, zdarza się też jednak, że jest traktowany z większą rezerwą lub wręcz jak rywal. Niektóre konie mogą więc agresywnie zareagować na nowego towarzysza, co naraża twojego konia na kopnięcia, ugryzienia, podszczypywania, a w rezultacie urazy.
Aby ułatwić koniowi aklimatyzację, możesz zacząć od wypuszczenia go na padok sąsiadujący ze stadem, aby “przez płot” mógł zawrzeć nowe znajomości. Nie sprawi to, że pierwszy wspólny dzień będzie bezproblemowy, ale znacznie ułatwi aklimatyzację. Innym sposobem jest wypuszczenie konia najpierw z jednym koniem z mniej-więcej środka hierarchii stada. Gdy konie się zapoznają, taką parę można dołączyć do reszty.
Na trening przyjdzie pora
Niektóre konie aklimatyzują się bardzo szybko, inne potrzebują na to zdecydowanie więcej czasu. Nie śpiesz się z niczym, spędzaj z koniem dużo czasu i staraj się obserwować jego reakcje. Jeśli twój koń jest nerwowy, łatwo się płoszy i wyraźnie „przeżywa” przeprowadzkę, poczekaj z treningami. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoje, konia i innych jeźdźców jest najważniejsze. Nie odkładaj jednak powrotu do jazdy konnej zbyt długo. Jeśli mimo upływu dłuższego czasu twój koń nadal wykazuje pewną nerwowość, powrót do treningowej rutyny może być tym, co pomoże mu odzyskać spokój.
Tekst: ADM