Wyniki badań sugerują, że jakość powietrza na hali jest przedmiotem zainteresowania wielu osób. Trzech na czterech użytkowników krytych hal ma obawy związane z kurzem, poziomem wilgoci i / lub brakiem ruchu powietrza, sugerują wyniki ankiety.
Obawy związane z jazdą konną na hali – badania
Doktorantka Staci McGill z University of Kentucky’s College of Agriculture, Food and Environment wyruszyła, aby dowiedzieć się więcej na temat jakości powietrza w halach dla koni.
Zaskoczyła ją informacja, że brak jest dostępnych badań, dlatego przygotowano ankietę online, która miałaby zbadać czy takie informacje są użytkownikom potrzebne. Ankieta została opracowana w celu zebrania informacji na temat projektu i budowy areny, podstaw, utrzymania i środowiska hali.
Właściciele, menedżerowie i jeźdźcy zostali zapytani o charakterystykę budowy areny, jakość powietrza, podłoże na arenie i związane z tym wyniki zdrowotne koni i ludzi.
Badanie zgromadziło ponad 450 respondentów, a wstępne ustalenia wskazują, że 77% respondentów było zaniepokojonych pyłem, poziomem wilgoci i / lub brakiem ruchu powietrza.
„To zadziwiające, że wcześniej tego nie robiono” – powiedziała McGill „Wiemy, że te problemy istnieją, ale nikt nigdy nie udokumentował obaw”.
Przykładem zmieniających się trendów w budowie hal jest oświetlenie. Wykorzystanie diod LED wzrosło, a użycie metalohalogenkowych świateł znacznie spadło. Diody LED wydają się przewyższać nawet świetlówki na nowo budowanych arenach na ternie Stanów.
Rozmiar aren z czasem zmienił się do większych powierzchni kwadratowych w nowo budowanych obiektach. Definicja hali według badanych różni się w zależności od tego, gdzie mieszkają respondenci i jak ich klimat wpływa na udział w sportach konnych. Podstawowe dyscypliny jeździeckie, konfiguracja ścian i okien oraz materiały na podłożu, takie jak obecność włókien, również różnią się w zależności od regionu.
Dla badaczki najważniejszą obserwacją było to, z jak różnym środowiskiem wiąże się użytkowanie hali. Warunki na nich panujące zależne są od samego projektowania, zarządzenia, wybranego podłoża, ale także wykorzystania i ilości koni i jeźdźców, którzy z niej korzystają.
McGill powiedziała, że kolejne kroki obejmują rozwiązanie trzech dużych problemów związanych z kurzem, wilgocią i brakiem ruchu powietrza przy użyciu podejścia systemowego. Multidyscyplinarny zespół ma kluczowe znaczenie dla dostarczania rozwiązań i wskazówek, które sprawdzą się w branży jeździeckiej. W ramach swoich badań interesuje ją przeprowadzanie wizyt w obiektach wszystkich ras i dyscyplin.
Kimberly Tumlin, adiunkt na Wydziale Medycyny Prewencyjnej i Zdrowia Środowiskowego uniwersyteckiego College of Public Health, określiła ten projekt jako ważny dla branży.
„Razem możemy pozytywnie wpłynąć na zdrowie koni i ludzi, ustanawiając warunki chroniące zdrowie. Wiemy, że interakcje koń-człowiek mają wiele pozytywnych rezultatów. Te badania pomagają zdefiniować środowiska i potencjalne zagrożenia, które mogą wpłynąć na jakość tych interakcji. ”