Za oknem zimno i deszczowo, więc czas treningów pod dachem rozpoczął się już na dobre. Warto pamiętać, jakie są zasady jazdy na hali!
Może się to wydać dziwne, ale dobre wychowanie ma znaczący wpływ na jakość treningów na krytej ujeżdżalni, a także na ich bezpieczeństwo. Dlatego przypominamy najważniejsze zasady, które z powodzeniem funkcjonują na całym świecie.
Zasady jazdy na hali
- Przed wejściem na halę uprzedzamy innych – zanim wejdziemy na krytą ujeżdżalnię, uprzedźmy o tym osoby, które przebywają w środku. Wejście bez uprzedzenia może poskutkować zaskoczeniem i spłoszeniem konia, na którym właśnie trenuje inny jeździec. Głośne wypowiedzenie prostej formułki “Uwaga! Czy można wejść?” zmniejszy to ryzyko. Żeby jednak mieć pewność, że nie wejdziemy prosto pod przejeżdżającego konia, warto poczekać na odpowiedź. Ta zasada dotyczy także wychodzenia z hali – dobrze jest głośno uprzedzić innych użytkowników krytej ujeżdżalni o tym, że zamierzamy ją opuścić.
- Mijamy się “lewymi rękami” – na hali obowiązuje ruch prawostronny (czyli taki jak na drodze uczęszczanej przez samochody. Oznacza to, że osoba, która porusza się w lewo przy ścianie ma pierwszeństwo, a jeździec, który jedzie w prawo, musi zjechać do środka (na drugi ślad) i ustąpić jej miejsca. Ta zasada dotyczy sytuacji, kiedy obydwie pary koń-jeździec poruszają się w tym samym chodzie.
- Szybszy może więcej – zasada mijania się “lewymi rękami” nie obowiązuje wtedy, kiedy ktoś porusza się “na ścianie” szybszym chodem niż my. Jeżeli więc akurat kłusujemy w lewo, ale na śladzie po ścianie zbliża się do nas galopująca w prawo para, musimy ustąpić jej miejsca.
- Uprzedzamy siebie nawzajem – żeby nie utrudniać sobie pracy, uprzedzajmy siebie nawzajem, co w danym momencie zamierzamy zrobić. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zajechania komuś drogi lub ostrego hamowania. Używajmy więc zwrotów: “Uwaga: wolta!”, “Uwaga: stacjonata!”, “Uwaga: przekątna!”. Jeżeli ktoś ustąpi nam drogi i umożliwi wykonanie ćwiczenia, wypada też podziękować. 🙂
- Sposób zmiany kierunku dostosowujemy do wielkości hali – jeżeli miejsca na hali jest dużo, możemy jeździć, zmieniając kierunki dowolnie (oczywiście, po wcześniejszym poinformowaniu pozostałych jeźdźców). Jeżeli natomiast dysponujemy dość małą krytą ujeżdżalnią, wówczas lepiej jest, gdy wszyscy jej użytkownicy zmieniają kierunek jednocześnie. Wystarczy po prostu zapytać, czy możemy zmienić kierunek i poczekać na odpowiedź, ponieważ czasem ktoś ma w planach wykonanie jeszcze jakiegoś ćwiczenia w daną stronę.
- Nie wyprzedzamy – jeżeli poruszamy się w tym samym kierunku i chodzie co inna para, ale zdecydowanie szybciej, nie decydujmy się na manewr wyprzedzania. W takiej sytuacji konie mogą zacząć się ściagać lub denerwować. Lepiej po prostu zrobić woltę i w ten sposób zrobić dla siebie więcej miejsca.
- Rozstępowanie wewnątrz ujeżdżalni – jeżeli dopiero zaczynamy trening lub już go kończymy, rozstępujmy konia na środku ujeżdżalni lub poruszając się po drugim śladzie. Miejsce “na ścianach” zostawmy parom, które są w trakcie treningu. Starajmy się także stępować w kierunku przeciwnym do ich ruchu – dzięki temu nie tylko nie będziemy przeszkadzać w treningu, lecz także będziemy lepiej widzieć, co robią inni.
- Dbamy o porządek – na hali oczywiście możemy popracować na drążkach lub z przeszkodami. Pamiętajmy jednak, żeby po zakończonej pracy odłożyć używany przez nas sprzęt na jego miejsce!
Mamy nadzieję, że powyższe informacje i najważniejsze zasady jazdy na hali ułatwią wam, a także innym jeźdźcom trenowanie w okresie jesienno-zimowym. Powodzenia!
Tekst: Justyna Ruda, MP