Badania sugerują, ze plany treningowe koni wyścigowych mogą być dla nich zbyt obciążające. Konkretniej dla końskich nóg, w badaniach wykazano, że mikroskopijne pęknięcia na kościach przednich i tylnych nóg były wykryte u prawie większości badanych koni. Obciążenie koni wyścigowych i to jak rozplanować ich odpoczynek jest często omawianą kwestią w naukowym środowisku. Czy nowe badania przybliżą ich do stworzenia bezpieczniejszych planów treningowych?
Obciążenie koni wyścigowych i główna przyczyna urazów
Badaniu zostały poddane kości koni wyścigowych, które zostały uśpione. Uwzględniono także te, które nie padły ze względu na poważne złamanie czy uraz. Zespół badawczy wykazał powszechność występowania uszkodzeń kości u folblutów. W przypadku koni starszych lub o dłuższych karierach uszkodzenia były poważniejsze, co wskazuje na nagromadzenie skutków chronicznego obciążenia stawów i kości koni wyścigowych.
Dr Ebrahim Bani Hassan i jego zespół badawczy z Uniwersytetu w Melbourne, piszący w Australian Veterinary Journal, stwierdzili, że odkrycia sugerują, że konie wyścigowe mogą potrzebować dłuższych i lepiej zarządzanych przerw w trakcie kariery. Dłuższe przerwy miałyby pomóc w regeneracji kości. Niewystarczający czas na odwrócenie procesu niszczenia kości jest powszechnie uznawany za główną przyczynę złamań kości u koni wyścigowych.
Naukowcy postanowili zbadać częstość występowania mikroskopijnych złamań kości w kończynach dolnych u folblutów, które zostały poddane eutanazji w Melbourne. Odnieśli te odkrycia do historii treningowej każdego zwierzęcia. Badania obejmowały kości 83 koni, które startowały na torach w Melbourne i zostały przeprowadzone w University of Melbourne Equine Centre.
Kości zbadano przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego w celu wykazania mikrozłamań, również wykonano ocenę gęstości kości. Konie były w wieku od 2-10 lat, przebadane kości należały do koni, które startowały do 66 razy w roku. Próba kontrolna stanowiła badania koni wyścigowych, które nie startowały w wyścigach do dwóch lat wstecz.