Osteochondroma to stan zwyrodnieniowy wpływający na kości dolnych kończyn. Zaobserwowany został u 65,8% koni, u których badano kończyny przednie i u 57,8% badanych kości tylnych nóg. Ten stan jest ogólnie uważany za wynik “zmęczenia kości”, które występuje, gdy uszkodzenie akumuluje się z powtarzanego obciążenia, znanego również jako złamanie naprężeniowe. Urazy zmęczeniowe zaczynają się na poziomie mikroskopowym i gromadzą się wraz z upływem czasu. Pod mikroskopem wykryto mikrozrosty w przednich kończynach u 97,4% koni. Gęstość tych drobnych złamań przednich nóg wzrosła wraz z wiekiem i liczbą startów w wyścigach.
Zmiany w warstwie podchrzęstnej kości (warstwa kości tuż poniżej chrząstki w stawie) były powszechne u folblutów. Autorzy badań przyznają, że występuje ono często w badanej grupie, ponieważ większość została uśpiona po poważnym złamaniu kości.
Odpoczynek ze szkolenia wyścigowego może pozwolić na pewien stopień naprawy uszkodzeń mikroskopowych, powiedzieli australijscy naukowcy. Obciążenie związane z tą populacją sugeruje jednak, że na ogół konie mogą potrzebować więcej czasu wolnego od intensywnego treningu, niż ma to obecnie miejsce, w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia kości.
Bani Hassan i jego zespół zauważyli, że rozwój choroby kostno-stawowej był na tyle zaawansowany, że w 80% badań można było go zdiagnozować bez problemu gołym okiem.