Kiedy derkować konia?
Oczywiście derkowanie nie jest dla konia naturalne, więc powinieneś ograniczyć je do minimum. Ja, zanim założę koniowi derkę, biorę pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to temperatura na zewnątrz oraz długość sierści konia. W kilku prostych krokach można ocenić, czy koń potrzebuje derki.
Na początek zadaj sobie kilka prostych pytań:
Jaka jest pora roku? Na jak dużej przestrzeni może poruszać się koń – jak dużą łąkę ma do dyspozycji? Czy ma swobodny dostęp do paszy, a jeśli tak, to w jakim zakresie? Czy ma sierść zimową, a jeśli tak, to jak grubą i długą? Jaka jest temperature? Czy wieje wiatr? Czy pada, a jeśli tak, to czy jest to śnieg, deszcz, a może śnieg z deszczem? Odpowiedź na te podstawowe pytania będzie dobrym punktem wyjścia.
Zadając sobie te pytania, zebrałeś podstawowe informacje, które pozwolą ci zdecydować, czy twój koń potrzebuje derki, a jednocześnie zachować naturalne podejście do opieki nad koniem.
Dla przykładu opowiem, jak ja oceniam, czy koń wymaga derkowania. Jeśli jest koniec lata, koń ma bardzo krótką sierść i nie wytworzył jeszcze zimowej okrywy, a widzę zbliżającą się burzę, deszcz i wiatr, zakładam, że koń może potrzebować derki. Inne warunki zazwyczaj nie oznaczają, że mój koń będzie jej potrzebował.
W lecie jest na tyle ciepło, że niezależnie od pogody moje konie nie potrzebują derek. Także zimą nie zakładam koniom derek, dopóki mają swobodę poruszania się po dużym terenie I dostęp do paszy. Swoje podejście wzoruję na obserwacji dzikich mustangów, które żyją w Montanie – tu, gdzie mieszkam. Temperatura spada tutaj czasem nawet poniżej -30°C, do tego trzeba dodać zimny wiatr. Mustangi radzą sobie doskonale, choć przecież nikt nie zakłada im derek. Gruba, zimowa sierść, a także maksymalnie dużo czasu spędzonego na dworze z możliwością swobodnego poruszania się. To najlepsza ochrona przed chłodem dla zdrowego konia. Obserwując konie żyjące w naturalnych warunkach bardzo rzadko widzę, żeby korzystały z jakiegokolwiek schronienia – naturalnego czy też przygotowanego przez człowieka.
Pamiętajcie – konie to wytrzymałe zwierzęta, a nasze nadopiekuńcze podejście może sprawić, że staną się delikatne i wrażliwe, co odbije się na ich zdrowiu!
Derkujesz? Rób to dobrze!
Oto kilka podpowiedzi, jak derkować konie, jeśli sytuacja tego wymaga (konie, które startują w zawodach i są golone potrzebują derek). Pamiętajcie, że derkowanie powinno być ograniczone do minimum, aby nie zaburzać naturalnych procesów termoregulacyjnych konia!
- Upewnij się, że sierść konia jest czysta i sucha, zanim założysz derkę
- Używaj derki odpowiedniej do danych warunków i sytuacji! Na dworze potrzebna będzie derka padokowa – wodoodporna i oddychająca. Derki stajenne nie są wodoodporne – jeśli taka derka namoknie, koń w niej będzie się wychładzał, zamiast korzystać z jej ogrzewających właściwości.
- Jeśli zdecydowałeś się derkować konia, używaj gramatury derki odpowiedniej do temperatury i warunków.
- Pocenie się konia pod zbyt ciepłą derką może powodować równie poważne problemy, co wychłodzenie przez przemoczoną derkę.
- Pamiętaj, aby regularnie zdejmować koniowi derkę, czyścić go i sprawdzać, czy skóra i sierść są w dobrej kondycji