Jak powinienem żywić konia zimą?
Oprócz zapewnienia koniowi ruchu na świeżym powietrzu, powinniśmy też zadbać o to, by koń miał dostęp do świeżej wody i wysokiej jakości paszy. Konie, które są trzymane w naturalnych warunkach i nie są w wyjątkowo intensywnym treningu, nie potrzebują zboża w swojej diecie. Oczywiście jeśli z powodów zdrowotnych jest to niezbędne, wtedy zarówno zamknięcie w stajni, derka jak i odpowiednie żywienie konia są uzasadnione.
Koń powinien dziennie zjadać porcję paszy odpowiadającą ok. 1,5% jego wagi. Tę wartość trzeba oczywiście dostosować do indywidualnych potrzeb, zależnie od tego np., czy, ile i jaką pracę wykonuje koń.
Kiedy temperatura spada poniżej tego, co uznalibyśmy za przeciętne zimowe temperatury, warto podać koniowi dodatkową porcję siana na noc. Jedzenie i trawienie to główne źródło ciepła w końskim organizmie, jednak pamiętajcie, że podawanie koniowi zbyt dużych porcji może łatwo doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego dostosujcie dietę do warunków i karmcie dodatkowo tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.
Z punktu widzenia naturalnego chowu koni jest też znacznie lepsze, aby koń był karmiony wieloma małymi porcjami rozdzielanymi w dłuższym czasie, niż aby dostawał jeden lub dwa posiłki dziennie! Gdy koń napełni żołądek w 75%, otwiera się dwunastnica i pokarm zaczyna być usuwany. Tymczasem ciepło tworzone jest właśnie podczas trawienia w żołądku! Dlatego karmienie mniejszymi porcjami pozwala na utrzymanie procesów trawiennych. Jednocześnie sprawia, że koń jest w stanie w pełni wykorzystać paszę.
Czy mój koń potrzebuje specjalnych podków?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, znów chciałbym się odwołać do natury konia. Konie w naturze są bose, nie noszą podków. Jednak konie, które są użytkowane przez człowieka, nie żyją w pełni naturalnie. Jeśli wiem, że mój koń będzie musiał podejmować duży wysiłek w trudnych warunkach. Na przykład planuję skijoring lub zimowe wyjazdy w teren po lodzie i śniegu, wykorzystanie podków z hacelami może być dobrym rozwiązaniem. Pamiętajcie, że śnieg może przyklejać się od spodu kopyta i podkowy, tworząc twardą, śliską warstwę.
Naturalna droga
Dla mnie opieka nad koniem jest prosta – kiedy tylko mam wątpliwości, skupiam się na obserwacji koni w ich naturalnym środowisku. W ten sposób mogę odpowiedzieć sobie na wszystkie pytania dotyczące ich zdrowia, opieki nad nimi i właściwego postępowania. Oczywiście od każdej tak opracowanej zasady są wyjątki. Warto dobrze się zastanowić, zanim zdecydujecie, że wasz koń jest właśnie takim wyjątkiem!
Tekst: Joe Turner