Jak powinny wyglądać początki nauki jazdy konnej? O czym instruktor powinien pamiętać, co brać pod uwagę, żeby uczniowie nie stracili entuzjazmu do nauki? Pierwsze etapy są bardzo ważne, dlatego warto poświęcić im odpowiednio dużo uwagi.
Początki nauki jazdy konnej – o tym pamiętaj!
- Zarówno koń jak i jeździć potrzebują częstych zmian ćwiczeń. Inaczej zaczynają po prostu się nudzić i mniej się starają.
- Nie ma sensu w kółko powtarzać ćwiczenia, które nie wychodzi. Jest to frustrujące zarówno dla konia jak i jeźdźca. Widząc taki problem, instruktor powinien szybko interweniować i albo zmodyfikować ćwiczenie tak by było prostsze do wykonania albo poprosić o przejście do innego. Do tego które sprawiało trudności należy wrócić później po kilku innych udanych. Na pewno będzie dużo łatwiej je wtedy wykonać.
- Warto poprosić jeźdźca, aby na spokojnie wyobraził sobie najpierw, co ma do zrobienia. Nasz mózg uczy się w ten sposób, co ma do wykonania, a to on zawiaduje naszymi mięśniami. Często warto poprosić jeźdźców, aby przypomnieli sobie w wolnej chwili wykonywane ćwiczenia. Przeanalizowali, co i jak mają zrobić.
- Jeśli coś nie wychodzi, warto też zatrzymać na chwilę parę i znów poprosić jeźdźca, aby przeanalizował co zrobił, jakich pomocy i w jaki sposób użył. Szczególnie jest to istotne kiedy na jedną stronę coś wychodzi, a na drugą nie. Nasze ciała są mocno zlateralizowane. Każdy ma jedną stronę mocniejszą, sprawniejszą. Jeździectwo wymaga od nas tego, aby obie strony naszego ciała działały tak samo sprawnie i z taką samą siłą. Dlatego warto pracować nad świadomością swojego ciała. Analizować kiedy czego i jak używamy. Bardzo ważne jest też aby analizować ćwiczenia zakończone powodzeniem.
- Nagradzać, nagradzać i jeszcze raz nagradzać! Jest to ogromnie ważne. Dla konia najlepszą nagrodą jest danie mu na chwilę długiej wodzy i spokoju. Dla jeźdźca słowne podkreślenie co dokładnie dobrze zrobił. Należy zawsze prowadzić lekcje tak aby jeździec skończył je z satysfakcją, że coś mu wyszło. Tyczy się to również konia. Trening musi się mu kojarzyć z czymś przyjemnym tylko wtedy będzie chciał z nami współpracować. Niestety wciąż na ujeżdżalniach słuchać więcej uwag niż pochwał!
- Warto korzystać z luster, kręcić filmy. Kiedy jeźdźcowi brakuje świadomości ciała, po prostu nie wiem w jaki sposób jest ono ustawione. My widzimy, że np. się stale odchyla, jemu zdaje się że jest pochylony. Pokazanie tego w lustrze lub wspólne przeanalizowanie filmu z jazdy wiele ułatwia.
Tekst: Agnieszka Płaczkowska, EquiFit