Jakie powinno być podłoże treningowe?
„Ogólne kierunki obciążenia konia podczas treningu powinny odpowiadać tym na zawodach, zależeć to będzie nie tylko od dyscypliny, ale także od tego jak podłoże wspiera horyzontalne i wertykalne obciążenie wierzchowców. Zarówno wskaźnik obciążenia, jak i jego wielkość mają wpływ na rozbudowę kości i ewentualne ryzyko urazów, czy złamania.”
Mniejsze kości, które muszą zaadaptować się do większych obciążeń są bardziej podatne na zniszczenia. Amortyzujące podłoże zmniejsza prędkość przenoszenia obciążenia kości np. podczas galopu, kiedy kopyto szybko uderza o nawierzchnię, tym samym zmniejszając ryzyko uszkodzenia.
„Mimo, że potrzebne są dalsze badania, można stwierdzić, że zarówno podłoże treningowe, jak i to na zawodach powinny mieć optymalną amortyzację i sprężystość, aby zapewnić prawidłowy rozwój i uchronić konie przed kontuzją. Aby zmniejszyć ten czynnik musimy prowadzić dalsze badania, które pozwolą nam zrozumieć wpływ podłoża na rozwód i występowanie urazów u koni.” – dodaje naukowiec.
“Udoskonalone procesy testowania i zatwierdzania powierzchni, takich jak te opracowywane przez Międzynarodową Federację Sportów Jeździeckich (FEI), są bardzo obiecujące w zakresie wdrażania obecnej wiedzy w sposób, który najlepiej chroni zarówno konia, jak i jeźdźca.”
Peterson dodaje, że już przeprowadzone badania pozwoliły uchronić konie wyścigowe przed poważnymi urazami i bardzo ważnym jest rozwijanie tej dziedziny, aby sporty jeździeckie stały się bardziej bezpieczne.
Małgorzata Zbierska