Na co działa dosiad? Na wszystko. Od tego, czy posiadasz prawidłowe ustawienie dosiadu, zależy koński komfort i chęć do pracy, a nawet to, jak trening wpływa na zdrowie wierzchowca. Dlatego warto jak najwięcej uwagi poświęcić temu, czy siedzi się prosto w siodle.
Prawidłowe ustawienie dosiadu
Każdy koń, tak samo jak człowiek, ma swoje krzywizny. W przypadku koni zależy to od tego, w jaki sposób był ułożony w brzuchu matki podczas ciąży. Jeśli chodzi o ludzi, też nie chodzi o to, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Żeby sprawdzić, która strona jest wiodąca, warto zrobić sobie proste ćwiczenie.
Ćwiczenie 1: Która noga?
Stań prosto, rozluźniony. Poproś kogoś, żeby stanął za tobą i bez ostrzeżenia popchnął cię do przodu. Którą nogę wysuniesz, żeby uchronić się przed upadkiem? To właśnie jest twoja noga „wiodąca”.
Dzięki temu wiemy, którą stroną oddziałujemy na konia mocniej, a którą słabiej. Z reguły można to też zaobserwować z ziemi. Pamiętajmy jednak, że nasze krzywizny nałożą się na naturalne krzywizny konia. Jeśli niedoświadczony jeździec wsiada na konia, który nie jest prosty, nabierze złych nawyków w swojej sylwetce, co będzie później bardzo trudne do skorygowania. Dlatego tym bardziej warto, żeby konie, na których jeżdżą osoby początkujące, były regularnie poprawiane przez trenerów i osoby świadome swojego ciała i dosiadu. Jeźdźcy powinni też zmieniać konie – także jeźdźcy zaawansowani, mający już swojego wierzchowca. W ten sposób zapobiegamy utrwalaniu złych nawyków, pogłębianiu problemów, możemy z boku spojrzeć na swoje oddziaływanie na konia i zauważyć wiele niedoskonałości.
Żeby przygotować się do przyjęcia możliwe poprawnej pozycji w siodle, warto wykorzystać ćwiczenia z piłką.
Ćwiczenie 2: Równowaga na piłce
Potrzebujesz: piłki do ćwiczeń
Piłka do ćwiczeń zachowuje się podobnie jak koń, tyle że jest lżejsza i łatwiej spod nas ucieka. Usiądź na niej jak na koniu. Twoim celem jest, abyś mógł nie dotykając ziemi zachowywać równowagę na piłce. Zwracaj uwagę na to, jak zachowuje się piłka pod tobą – czy ucieka do przodu, do tyłu, a może przesuwa się w bok? Wszystkie te ruchy są odbiciem twojego działania miednicą i „dosiadem” i obrazują to, co dzieje się z koniem, na którym jeździsz. Spróbuj przełożyć zachowanie piłki na reakcje konia na pomoce.
Ćwiczenia na piłce są doskonałym wstępem także dla osób, które jeszcze nie zaczęły swojej przygody jeździeckiej, dla początkujących i dla dzieci. Przeniesienie zdobytej w ten sposób wiedzy na naukę jazdy pozwoli szybciej opanować podstawy i uniknąć nauczenia się od początku niepoprawnego działania dosiadem.
Ćwiczenie 3: Powiedz mi, jak siedzę
Do tego ćwiczenia potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich staje na czworaka na ziemi, druga zaś siada jej na plecach i zachowuje się tak, jakby siedziała na koniu. „Wierzchowiec” może powiedzieć, co czuje – czy jedna z kości wbija się bardziej, czy działają równomiernie?
Dalszym krokiem może być wykonywanie ćwiczeń, które wykonujemy na koniu – jak działasz biodrami, gdy chcesz skręcić lub wykonać lotną zmianę nogi? Obserwuj reakcję swojego „wierzchowca” – często jest zupełnie inna, niż się tego spodziewasz! Potem postaraj się przełożyć ją na konia. Jeśli przy skręcie doprowadzisz kolegę/koleżankę niemal do przewrócenia się, nie powinieneś się dziwić, że koń nie wykonuje twoich poleceń tak, jak twoim zdaniem powinien.
Tekst powstał we współpracy z Anną Bienias