Dopasowanie siodła do siebie oraz do konia to skomplikowana sprawa. Problemy z siodłem nie zawsze są też oczywiste, ale jeżeli dotyczy cię któryś z poniższych punktów, koniecznie zwróć na nie lepiej uwagę!
To sygnały, że masz problemy z siodłem
1. Siodło zawsze przechyla się w jedną stronę – siodła lecące na prawo lub lewo to dość częsty problem, który zazwyczaj leży po stronie jeźdźca, ale czasami zależy też od konia, który jest np. niesymetrycznie umięśniony. Nie można też wykluczyć, że wina leży w samym siodle. Zwłaszcza, jeżeli jest to egzemplarz zakupiony jako używany. Nie ignoruj problemu, wychodząc z założenia, że “ten typ tak ma”. Może on mieć wiele różnych przyczyn oraz negatywnych skutków. Zacznij od zwrócenia większej uwagi zarówno na siebie, jak i na budowę swojego wierzchowca.
2. Masz uczucie, że w siodle “lecisz” w stronę któregoś z łęków – jeżeli siodło nie leży w równowadze na końskim grzbiecie, wówczas jeździec ma wrażenie, że siedzi lub przesuwa się podczas jazdy za bardzo do tyłu lub do przodu. Najczęściej oznacza to, że siodło nie jest odpowiednie do danego grzbietu. Problem ten może rozwiązać odpowiednio dobrana podkładka, ale lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego pasowacza siodeł.
3. Twoje siodło jest dla ciebie niewygodne – pasuje do konia, ale niekoniecznie do ciebie? Tak może się zdarzyć. Niestety, wtedy najlepszą opcją jest wrócenie do poszukiwań i pomoc profesjonalisty w dobraniu siodła, które będzie dopasowane do całego waszego duetu.
4. Na grzbiecie twojego konia pojawiły się guzki – oczywiście, powodem mogą być zupełnie inne czynniki (np. owady, pot). Kiedy jednak wykluczysz je, a guzki i bolesności zostaną, należy pomyśleć, czy nie powoduje ich siodło. Jest to możliwe, jeżeli podczas jazdy przesuwa się ono góra-dół lub na boki.
5. Twój koń ma sztywny grzbiet – jeżeli właściwie pracujecie nad rozluźnieniem, a twój koń nadal pozostaje spięty podczas jazdy, powinna włączyć się twoja czujność. Być może problem znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, co usztywnienie – na grzbiecie – i jest dla konia przeszkodą nie do pokonania poprzez ćwiczenia.
6. Twojego konia bolą plecy – zwierzę ugina się pod dotykiem szczotki albo denerwuje się podczas siodłania i wsiadania? To może być znak, że potrzebna jest korekta siodła, które jest źle dobrane i powoduje bolesność. Najlepiej jest poradzić się zarówno weterynarza, jak i pasowacza siodeł.
7. Macie problem z kontaktem podczas jazdy – problemy takie jak zadzieranie głowy czy niestabilny kontakt mogą wynikać z kwestii zdrowotnych i pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem weterynarii, który oceni np. stan uzębienia wierzchowca. Jeżeli jednak jego zdrowie zostanie ocenione na plus, warto zastanowić się, czy przyczyna nie tkwi przypadkiem w niewygodnym dla konia siodle.
Opisane powyżej kwestie to jedne z najczęstszych symptomów problemów z siodłem. Jeżeli więc któryś z nich cię dotyczy, lepiej nie bagatelizować sprawy, tylko zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.