Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. W każdym miesiącu czekają na Ciebie i Twojego konia inne wyzwania. Przygotuj się do nich i zaplanuj cały rok koniarza z Gallopem!
Zaplanuj rok koniarza
Każdy miesiąc w roku to inne wyzwania i sprawy, o których warto pamiętać, a początek roku to dobry moment, żeby już dziś zaplanować sobie najważniejsze punkty na każdy moment! Pamiętaj, że w przypadku wielu zabiegów konieczna jest regularność. Oprócz opisanych przez nas spraw typowych dla danego miesiąca, zaplanuj regularne wizyty kowala, weterynarza czy dentysty. Zadbaj też o regularne szczepienia!
Styczeń
- Zadbaj o formalności Z końcem roku tracą ważność licencje sportowe. Dlatego jeśli planujesz starty, w styczniu powinieneś przedłużyć ważność już posiadanej licencji bądź zarejestrować się po raz pierwszy.
- Noworoczne postanowienia Choć wiadomo, że wiele z nich pozostanie niezrealizowane, może początek roku zmobilizuje Cię do wykonania kolejnych kroków na drodze do realizacji jeździeckich marzeń? Warto zacząć rok koniarza od kilku mocnych postanowień.
Luty
- Zapoluj na wyprzedażach Koniec zimy to doskonała okazja na zakupy. Sklepy zaczynają wyprzedawać jesienno-zimowe kolekcje, warto więc upolować coś w dobrej cenie i zaopatrzyć się w akcesoria na następny sezon. A skoro już przy tym jesteśmy…
- Sprawdź garderobę! Choć zima trwa w najlepsze, warto wcześniej sprawdzić, czy jesteś przygotowany na nadejście wiosny. Derki zimowe już wkrótce trzeba będzie wymienić na cieńsze wersje (tzw. przejściowe). Sprawdź, czy dysponujesz derkami o średniej gramaturze, jak również derkami bez wypełnienia czy derkami polarowymi.
Marzec
- Pożegnaj zimową sierść Wiosennej zmianie sierści naszych wierzchowców często towarzyszy spadek formy i kondycji. Pomożesz mu regularnym szczotkowaniem, które pomoże usunąć resztki zimowej sierści. Poprawie jakości sierści sprzyja między innymi biotyna. Aby przewalczyć wiosenny spadek formy, warto rozważyć suplementację witaminowo-mineralną. Pamiętaj jednak, żeby zanim dorzucisz coś do końskiego żłobu skonsultować się ze specjalistą!
- Wielkie porządki Uprzątnij pakę, umyj ochraniacze, upierz czapraki i owijki, pozbądź się przeterminowanych preparatów, oczyść i wypastuj skórzany osprzęt, taki jak siodła, ogłowia, oficerki. Dokładnie wyczyść i umyj też szczotki oraz zgrzebła, zwłaszcza po zakończonym okresie linienia. Warto pamiętać o wypraniu derek zimowych przed ich ostatecznym zmagazynowaniem, tak by nie zostały zaatakowane przez pleśń i grzyby. Derki przechowuj w ciemnym miejscu, by w jak największym stopniu ograniczyć szkodliwy wpływ promieni UV.
- Odrobaczanie Początek wiosny to odpowiedni czas na odrobaczanie. Powinno ono odbyć się zanim konie pójdą na pastwiska. Pamiętaj, aby używać na przemian różnych preparatów.
Kwiecień
- Bezpiecznie z trawą Wiosną pojawia się pierwsza świeża trawa. Pamiętaj jednak, by zachować zdrowy rozsądek i oprzeć się pokusie wypuszczenia konia na soczyste pastwiska na długie godziny. Zbyt gwałtowna zmiana systemu żywienia może doprowadzić do groźnych dla życia kolek, zaburzeń w gospodarce białkowej czy ochwatu. Zanim wypuścisz konia na łąkę, pamiętaj też o dokładnym przeglądzie samego pastwiska: ogrodzenia, sprawdzeniu, czy przez zimę na łące nie pojawiły się niebezpieczne przedmioty, dziury itp.
Maj
- Najwyższy czas zmyć po-zimowy brud! Jeśli tylko temperatura na to pozwala, pogoda jest bezwietrzna możesz śmiało przystąpić do wykąpania swojego konia. Zaopatrz się w szampon, gąbkę, ściągaczkę do wody i do dzieła.
- Zaczynamy sezon na muchy Warto zaopatrzyć się w akcesoria i preparaty ograniczające ryzyko ukąszeń. Przydadzą się spraye, ale też derki siatkowe, maski, frędzle czy nauszniki. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, na rynku dostępne są preparaty łagodzące ich skutki. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej warto skonsultować się z weterynarzem!
Czerwiec
- Wakacje! Czerwiec to ostatni moment, by zaplanować letni wyjazd. Może to dobry moment na wyjazd treningowy, obóz jeździecki lub klinikę czy kurs?
- … i ich minusy Jeśli jesteś właścicielem konia i planujesz urlop, koniecznie pamiętaj o tym, aby na czas swojej nieobecności zapewnić koniowi odpowiednią opiekę. Jeśli masz współdzierżawcę, ustalcie terminy swoich wyjazdów. Jeśli na czas swojej nieobecności planujesz roztrenowanie konia, pamiętaj, aby przeprowadzić to w sposób przemyślany i bezpieczny!
Lipiec i sierpień
- Sezon w pełni Rok koniarza, który startuje w zawodach, w tym momencie jest najbardziej intensywny! Zaplanuj dobrze ten czas, odpowiednio wcześniej wybierz zawody, w których chcesz wziąć udział, aby nie ryzykować kontuzji swojego konia!
- Uwaga na upały Letnie słońce często może dawać się we znaki naszym podopiecznym. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować, czy nasz koń na pastwisku ma dostęp do wody, czy nie wykazuje oznak udaru i czy dobrze radzi sobie z temperaturami. Treningi warto planować w tych godzinach, kiedy upał jest trochę mniej dotkliwy, a jeśli masz taką możliwość, dobrze sprawdzi się wypasanie koni nocą.
Wrzesień
- Odrobaczanie Początek jesieni jest dla nas sygnałem dla powtórnego odrobaczania, po sezonie pastwiskowym.
- Wracamy do pracy Jeśli po letnich wojażach wracasz do regularnej jazdy, zadbaj o to, aby wprowadzić konia do treningu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny!
Październik
- Skróć włos Jeśli w sezonie zimowym planujesz regularny trening, a ośrodek, w którym stacjonujesz dysponuje halą, warto rozważyć ogolenie konia. Koń ogolony mniej się poci i szybciej schnie po treningu, wymaga jednak derkowania w celu ochrony przed mrozem. Jeśli zdecydujesz się na golenie, to dobry moment na przegląd derek i ich ewentualne naprawy bądź uzupełnienie braków!
- Uwaga, błoto! W jesienną słotę zwróć szczególną uwagę na pielęgnację nóg i kopyt Twojego konia. Odpowiednia higiena pomoże uniknąć grudy czy gnicia strzałek. Jeśli jednak nie uda się zapobiec schorzeniom, reaguj jak najszybciej. W stajennej apteczce warto mieć płyn dezynfekujący i siarczan miedzi na gnijące strzałki.
Listopad
- Przeziębieniom stop! Sezonowe osłabienie organizmu tworzy sprzyjające warunki dla wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych i wirusowych. Wzmacniaj odporność swojego konia, używając choćby mieszanek ziołowych. Pamiętaj jednak, że zioła należy wprowadzać stopniowo do diety. Podawanie przez dłuższy okres powinieneś zaś skonsultować z lekarzem weterynarii.
Grudzień
- Witaj, zimo! Przychodzi zima i rok koniarza zbliża się do końca. Przygotuj siebie i swojego konia na nadchodzące mrozy! Zwróć uwagę na żywienie i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu, aby wierzchowiec nie marzł i zachował dobrą formę!