Różni trenerzy – różne style
Trenerzy różnią się od siebie stylem swojego zachowania i prowadzenia treningów. Do dnia dzisiejszego nie powstała ani jedna uniwersalna metoda na wyszkolenie mistrza olimpijskiego. Istnieją pewne schematy, które można powielać, ale należy mieć na uwadze, że są też zawodnicy o różnym psychofizycznym podejściu do treningu i pracy. Dlatego też wybierając trenera przede wszystkim decyduj na podstawie tego, które metody najbardziej ci odpowiadają. Niektórzy lubią, kiedy treningi prowadzone są rygorystycznie wraz z jasno i wyraźnie określonymi zadaniami do wykonania. Według Matta Jarvisa („Psychologia sportu”) zajęcia w takim stylu prowadzą trenerzy autorytarni. Dzięki takiemu podejściu bardzo szybko pojawiają się efekty pracy, oraz jasno widać drogę do założonych celów. Niestety, na dłuższą metę wpływa to na spadek jakości jazdy oraz jakichkolwiek indywidualnych inicjatyw. Dodatkowo, jeżeli trener nie jest obecny przy osobach trenujących czy startujących, to ich motywacja mocno spada.
Może być też tak, że wolisz aby treningi wyglądały całkowicie przeciwnie. Przyjemność sprawiają wam treningi, na których dostajecie wolność działania. Trener jest przy tobie i prowadzi treningi, ale nie narzuca swojego zdania i możesz robić to, na co masz ochotę. Na zajęciach tak zwanych trenerów liberalnych zawodnicy mogą swobodnie sprawdzać swoje talenty bez obaw o negatywne konsekwencje. Taki styl prowadzenia zajęć ma również wady. Trener ma trudności ze zmotywowaniem swoich zawodników do cięższej pracy lub z nauczeniem swoich podopiecznych jak radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Jeżeli dwie powyższe metody treningowe wam nie odpowiadają to zostaje jeszcze trener demokratyczny. Stosuje on mieszankę dwóch wcześniej wymienionych stylów. Jeżeli lubicie jak trener wie w jakim konkretnie kierunku prowadzi z wami zajęcia, ale jednocześnie bierze pod uwagę wasze zdanie, to jest to miejsce dla was. Dzięki temu motywacja oraz jakość jazdy zawodników jest wysoka. Jak każdy styl prowadzenia treningów, ten też ma wady. Mogą powstać np. trudności jeżeli znajdujecie się wraz z trenerem pod presją czasu.
Tekst: psycholog sportu Maria Bober