W dzisiejszych czasach często słyszy się „mam skoliozę”, szczególnie z ust młodych osób. Pokutuje też pogląd, że to właśnie skolioza powoduje wśród jeźdźców krzywienie się w siodle na lewo lub prawo, utrudnia proste siedzenie w siodle i prawidłowe ustawienie ramion. Czym więc jest tak naprawdę skolioza czy oby na pewno jest trafnie diagnozowana?
Co to jest skolioza?
Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Nasze plecy wyglądają tak, jakbyśmy byli cały czas zgięci w bok. Jest to bardzo ogólne pojęcie, ponieważ istnieje wiele rodzajów skolioz i jeszcze więcej stopni jej nasilenia. Brzmi to groźnie, ale uspokajamy: bardzo często diagnozowanie skoliozy jest nadużywane. Skolioza występuje dopiero przy większym wygięciu kręgosłupa (mierzonym odpowiednimi pomiarami) a częściej to tylko drobne wady postawy spowodowane np. nierównowagą miednicy. Co to takiego nierównowaga miednicy i dlaczego jest taka ważna? Zacznijmy od tego, że miednica jest podstawą dla kręgosłupa. Jest to trochę podobne do łódki z masztem. Łódką jest nasza miednica a masztem kręgosłup. Jeżeli łódka się przechyli w jedną stronę, maszt się skrzywi. Warto jeszcze dodać, że maszt trzymają linki (nasze mięśnie) i jeżeli jedna linka będzie mocniej napięta będzie ściągała maszt w swoją stronę, czyli jeżeli po jednej stronie ciała będziemy mieli bardziej napięte mięśnie, będą one ściągały kręgosłup w swoją stronę.
Wyróżniamy dwie podstawowe formy dysbalansu (nierównowagi) miednicy: miednica skośna i skręcona. Miednica skośna występuje wtedy, gdy jedno biodro jest wyżej niż drugie, może być to spowodowane różnicą długością nóg lub różnicą w ustawieniu stawów pomiędzy kończynami (w stawach poniżej – biodra, kolana, stopy). To tak jakby nasza miednica była kopułą położoną na filarach (nasze nogi), jeżeli jeden filar ustawi się inaczej (np. jedno kolano się wykoślawi – ucieknie do środka) niż drugi to kopuła ustawi się skośnie. Skośne ustawienie kopuły (miednicy) spowoduje, że nasz kręgosłup zacznie się wykrzywiać (tak jak w przypadku łódki).
Miednica skręcona jest trudniejsza do zdiagnozowania ale wprawionemu terapeucie zajmuje to góra minutę. W tym przypadku talerze biodrowe skręcają się w przeciwne względem siebie strony. To tak jakby dwa koła wozu skręciły się w przeciwne strony i tak chciały jechać. Skręcenie miednicy najczęściej da się wyrównać ale jest to już bardziej skomplikowana sprawa i lepiej udać się z tym do osteopaty lub dobrego rehabilitanta.