Kiedy skolioza jest prawo- a kiedy lewostronna?
Skolioza prawostronna występuje wtedy, gdy część wypukła naszego łuku jest po prawej stronie. Sposobem na sprawdzenie, w którą stronę skierowana jest skolioza jest zgięcie tułowia np. w prawą stronę, poprzez dotknięcie dłonią bocznej strony kolana, wtedy strona wypukła jest położona po lewej stronie, czyli imituje to ustawienie kręgosłupa przy skoliozie lewostronnej. Dla skoliozy prawostronnej oczywiście postępujemy odwrotnie.
Niestety to jeszcze nie wszystko, następnym krokiem jest sprawdzenie rotacji jaka występuje wraz ze skrzywieniem bocznym. Rotacja to ruch, który wygląda tak, jak byśmy chcieli spojrzeć za siebie, nie odrywając stóp od ziemi. Czy występuje rotacja i jak duża ona jest, najlepiej sprawdzić przez pochylenie się w przód, tak jakbyśmy chcieli dotknąć palcami podłogi. Prosimy kogoś, aby stanął za nami i sprawdził czy po jednej ze stron nie mamy ,,garba”. ,,Garb” nie musi być duży może być to tylko nieduża asymetria pomiędzy lewą a prawą stroną, może występować zarówno w odcinku piersiowym (między łopatkami) i lędźwiowym (dolna część pleców). Jeżeli ,,garb” jest po prawej stronie znaczy, że rotacja kręgów jest w prawą stronę.
I tak udało nam się przebrnąć przez najtrudniejszą część artykułu, teraz przejdziemy do części praktycznej. Ćwiczenia przedstawimy tylko dla dwóch typów skolioz, które są najczęstsze. Pierwszy typ to skolioza jednołukowa, która jest najprostszą formą tej dysfunkcji. Drugi typ to najczęściej spotykana to skolioza dwułukowa, w odcinku lędźwiowym lewostronna (część wypukła łuku po lewej stronie) z rotacją w lewo (garb po lewej), w odcinku piersiowym prawostronna (część wypukła łuku po prawej) z rotacją w prawo (,,garb” po prawej).