Skolioza jednołukowa lewostronna (część wypukła łuku po lewej stronie)
Jak napisaliśmy wcześniej często przyczyną skoliozy jest nierównowaga miednicy czy różne ustawienie w stawach kończyn dolnych między prawą a lewą stroną, aby to zdiagnozować i leczyć należy udać się do osteopaty lub rehabilitanta. Tak czy inaczej ćwiczenia, które opiszemy należy wykonywać równocześnie ze specjalistycznym leczeniem.
Przy leczeniu skolioz bardzo ważne są ćwiczenia i wyrównanie dysfunkcji w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył).
Ćwiczenie 1
Zaczynamy od pozycji klęku podpartego (pozycja czworacza, tak aby nasze dłonie były na wysokości barków a kolana na wysokości bioder). Wyciągamy prawą rękę przed siebie i prawą nogę za siebie i staramy się utrzymać pozycję kilka sekund. Ćwiczenie najlepiej powtarzać 8-10 razy w 3-4 seriach. Uwaga! Ćwiczenia robimy asymetrycznie! To znaczy, że robimy tylko na jedną stronę!
Ćwiczenie 2
Kładziemy się na prawym boku z lekko zgiętymi nogami w kolanach, lekko skręcamy tułów, tak aby nasza głowa była skierowana bardziej frontalnie. Wykonujemy ruch lekkiego zgięcia tułowia, tak jak przy brzuszkach i przytrzymujemy 2-3 sekundy napięcie mięśni brzucha. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy w 4 seriach. Pamiętajmy o rytmicznym oddychaniu, najlepiej jak wydech zrobimy przy zgięciu tułowia a wdech przy opuszczaniu.
Ćwiczenie 3
Stajemy lewym bokiem do drabinek lub czegoś innego co możemy stabilnie złapać. Lewą ręką, która jest zwieszona w dół łapiemy drabinkę. Prawą rękę unosimy wysoko nad głowę i łapiemy górną drabinkę (zamiast drabinki możemy wykorzystać ręce koleżanki/kolegi). Obie ręce muszą być w jednej płaszczyźnie z naszym tułowiem, czyli nie może być tak, że jedna ręka ucieka bardziej w przód a druga w tył. Nogi krzyżujemy, tak aby nasza prawa stopa była z tyłu i bliżej drabinki. Obie stopy muszą być blisko drabinki. Z tej pozycji odchylamy nasz tułów w prawą stronę i rozciągamy cały prawy bok. Próbujemy utrzymać rozciągnięcie 30 sekund w 4 seriach. Jeżeli ciężko będzie nam utrzymać 30 sekund można podzielić np. na 10 serii po 10 sekund.