Ustaliliśmy już, co jest podstawą waszej motywacji do treningów jeździeckich. Wszystko wygląda pięknie i o nic się nie martwicie do momentu, kiedy ta motywacja słabnie lub zanika na dłuższy czas. Wtedy trenujecie, ale przyjeżdżacie do stajni z dużą trudnością. W takim momencie proponuję abyście na początku spróbowali zastanowić się co sprawia, że nie chcecie przyjeżdżać już na treningi.
Spadek motywacji – Co robić, kiedy spada nasz zapał do jazdy konnej?
Czy jest to spowodowane brakiem czasu dla najbliższych i siebie, problemami finansowymi itp. Spróbujcie zadać sobie pytanie, co wolelibyście zrobić zamiast treningu. Jeśli nie znajdziecie na to odpowiedzi, zastanówcie się, co w waszym otoczeniu klubowym lub treningowym sprawia, że macie opór przed jazdą. Takie pytania pomogą wam zaobserwować czy spadek waszej motywacji spowodowany jest przez sytuacje lub przeszkody zewnętrzne. W tym przypadku wystarczy je rozpoznać i poszukać praktycznego rozwiązania. Może być jednak tak, że znajdziecie się w momencie, w którym treningi będą dla was monotonne, atmosfera w klubie negatywna lub znajdziecie się pod dużą presją osób trzecich. Pierwszym krokiem, który warto wykonać w takich chwilach, to dać sobie czas oraz starać się być cierpliwym. Czasami rozwiązanie takich sytuacji zajmuje trochę czasu.
Chciałabym również zwrócić waszą uwagę na to, że nawet najlepsi jeźdźcy borykali się ze spadkiem motywacji. Jest to normalny element życia sportowca. Dlatego warto przypomnieć sobie powody, które sprawiają, że jeździectwo jest dla ciebie przyjemnością. Adrenalina związana ze startami, trening skokowy, lub przejażdżka w terenie. Nawet najmniejsza rzecz jak czyszczenie sprzętu czy karmienie koni jest w tym momencie istotna.
Odkryj radość
Kiedy już odkryjecie te małe składowe, które dają wam poczucie szczęścia, to pojeźdźcie do stajni z myślą o ich realizacji. Starajcie się, aby przez dłuższy czas właśnie to było celem waszych treningów. Skupcie się na elementach, które dają wam poczucie szczęścia, satysfakcji i przyjemności. Jeśli przez dłuższy czas wasze treningi wyglądają tak samo, to zmieńcie coś w nich. Czasem nawet małe zmiany lub mniejsza intensywność treningu może pomóc.
Jeśli natomiast startujecie w dużej ilości zawodów i nie jesteście zadowoleni ze swoich wyników, to wybierzcie kilka startów, które będą łatwiejsze od tych, w których obecnie startujecie. W ten sposób poprawicie swoją pewność siebie oraz przypomnicie sobie jak to jest cieszyć się satysfakcjonującym przejazdem. Z drugiej strony może być tak, że startujecie i odnosicie sukcesy ale nie sprawia wam to już radości. Aby wzbudzić w sobie ponownie motywację do startów możecie zacząć przygotowywać się do trudniejszych zawodów lub takich, gdzie jest większa konkurencja na podobnym poziomie do waszych umiejętności.
W takich chwilach warto zadbać o poczucie własnej skuteczności, czyli wiary w swoje umiejętności. Często dzieje się tak, że demotywacja do treningów wiąże się ze stawianiem siebie oraz swoich zdolności jeździeckich w negatywnym świetle. Dlatego warto wybrać takie zawody lub tak trenować, aby przypomnieć sobie co już potrafimy i jakie są nasze mocne strony. Aby było wam łatwiej proponuję abyście wybrali 3 do 5 konkretnych rzeczy, które wyróżniają was jako jeźdźca. Może to być wszystko: technika, kontakt z koniem, umiejętności jeździeckie. To co wybraliście, wykorzystajcie aby stworzyć swoje własne logo. Każdy z was to jedyny w swoim rodzaju jeździec. Tak samo jak każdy koń jest inny i na swój sposób wyjątkowy, tak samo wy wyróżniacie się na tle pozostałych pasjonatów jeździectwa. Celem takiego logo jest przypominanie wam, o tym że posiadacie już ważne w jeździectwie umiejętności.
Ważna rola trenera
Pamiętaj! Rola trenera w budowaniu motywacji jest bardzo ważna!
Bardzo często sportowcy podkreślają jak ważną rolę w ich życiu odgrywa trener. Jednym z głównych zadań instruktorów jeździectwa jest wspieranie i inspirowanie swoich podopiecznych do dalszego rozwoju. To od nich słyszycie o swoich postępach oraz celach, które możecie osiągnąć. Oni pokazują wam jak radzić sobie z trudnościami podczas treningu lub z waszym koniem. Dzięki nim wiecie, że jesteście gotowi do startów.
Czasami zdarza się jednak, że wasz trener zachowuje się inaczej niż zwykle. Szybo się irytuje, jest mniej zaangażowany w treningi lub wygląda na zmęczonego. W takim momencie wielu zawodników martwi się, że popełniają głupie błędy, które mogą denerwować trenera. Takie zmartwienia wpływają na waszą pewność siebie i sprawiają, że pojawia się strach przed rozczarowaniem waszego szkoleniowca. Może być też tak, że takie treningi będą dla was coraz mniej przyjemne, czego naturalną konsekwencją jest chęć ich unikania.
To również może być powodem spadku motywacji. Dlatego warto czasem sobie przypomnieć, że wasz trener to też człowiek. Ma prawo do złego samopoczucia lub problemów w życiu prywatnym. Jeśli zauważycie, że przez dłuższy czas treningi wyglądają inaczej to zanim zaczniecie osądzać siebie, konia lub samego trenera to najpierw proponuję wam porozmawiać z nim o tym. Życzliwość i zainteresowanie ze strony zawodników jest również motywatorem do ciężkiej pracy dla szkoleniowca. Jeśli nie dostaniecie żadnej odpowiedzi w związku ze zmianą stylu prowadzenia zajęć, to możecie zapytać czy jest coś co wy moglibyście poprawić. Może być tak, że wasz trener nie będzie chciał dzielić się swoimi troskami. Dlatego ponownie proponuję wam cierpliwość oraz przypomnienie sobie co wam sprawia przyjemność w jeździe konnej, niezależnie od zachowań osób trzecich.
W parze raźniej
Jeździectwo jest tak złożonym sportem, że należy zwracać uwagę na wszelkie szczegóły, które mogą wpływać na was lub waszego konia. Ze względu na to, że tworzycie parę z żywą istotą, to powinniście być przygotowani na trudności związane z ich stanem zdrowia. Jeśli wasz wierzchowiec zachoruje, będzie miał źle podkute kopyta lub jego pasza będzie nieodpowiednio dobrana, to od razu zauważycie różnicę w jego zachowaniu. Możecie też znaleźć się w sytuacji, w której nie będziecie wiedzieć co się dzieje, a wasza złość i frustracja będzie narastać. W konsekwencji będziecie oraz bardziej zdenerwowani, a to może wpłynąć na wasze pomoce podczas treningu lub reakcje na polecenia ze strony trenera. Pomimo sytuacji, w której się znajdziecie, proponuję zadbać o waszą motywację oraz podejście do konia. Zastanówcie się pod jakim względem wasz koń jest wyjątkowy. Zapiszcie sobie wasze przemyślenia na kartce lub z tyłu ulubionego zdjęcia.
Dlaczego? Bo tak naprawdę jeździectwo nie jest sportem indywidualnym, w którym koncentrujecie się tylko na sobie. Jest do sport zespołowy i w takich chwilach powinniście pamiętać też o swoim partnerze, który razem z wami ciężko trenuje. Zastanówcie się również jaką rolę pełnicie względem waszego wierzchowca, a jaką on względem was. Wiąże się to również z odpowiedzią na pytanie dlaczego trenujecie właśnie jeździectwo.
Spadek motywacji czy przetrenowanie?
Częstym błędem jest mylenie spadku motywacji z przetrenowaniem. W stanie demotywacji czujecie niechęć do treningów, zmęczenie i znużenie, ale pomimo to wciąż chodzicie na treningi. Jeśli przez pewien okres czasu powyższe ćwiczenia nie dają żadnego rezultatu, to po prostu zróbcie sobie przerwę. Oczywiście wasze konie wciąż muszą być w ruchu, ale wy pozwólcie sobie na chwilę odetchnienia i tęsknoty do treningów. Jeśli i to nie pomoże, a wasze samopoczucie będzie wciąż niskie, nie będziecie mieć na nic siły i chęci, to proponuję skontaktować się z psychologiem sportu w celu znalezienia możliwych rozwiązań.
Na koń!
Wybraliście taką dyscyplinę, w której wiele czynników zewnętrznych może negatywnie wpływać na wasz trening. Pomimo tego zdecydowaliście się podjąć ryzyko trenowania jednego z najbardziej emocjonujących sportów. Dosłownie wiecie co to znaczy spaść z wysokości. Pomimo to, macie w sobie motywację aby wstać, wsiąść na konia i trenować dalej. Wybraliście dyscyplinę, w której partnerstw to podstawa sukcesu. Pamiętajcie, że każdego z was co innego popycha i daje siłę do dalszego rozwoju. Jeśli uświadomicie sobie co wam daje kopa do działania to o wiele łatwiej będzie wam przezwyciężyć wszelkie trudności. Nie bez powodu podstawą wielu tekstów motywacyjnych jest zdanie „when you want to give up, remember why you started.” –„ Jeśli chcesz się poddać to pamiętaj dlaczego zacząłeś/aś”.
Nasz ekspert: Maria Bober
BIBLIOGRAFIA
Jarvi, M.( 2003) Psychologia Sportu, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Weinberg, Rober S.; Gould, D. (2011) Foundations of Sport and Exercise Psychology 5th ed