Jak pracować?
Dlatego podczas pracy z takimi końmi musimy zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym z nich jest praca ujeżdżeniowa – tylko odpowiednio wyprostowany i rozluźniony koń nie będzie miał problemów z prawidłowym prowadzeniem po skoku.
Drugą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest sama praca skokowa, w tym przede wszystkim dosiad i ręka jeźdźca. Wszelkie problemy z równowagą jeźdźca natychmiast przekładają się na problemy z równowagą u konia, a one właśnie często prowadzą do ucieczki w bok zaraz po skoku. Zacznij więc od pracy na drągach, zwracając uwagę na precyzyjne prowadzenie konia w korytarzu z pomocy nad drągami i zaraz po ich przejechaniu. Bardzo ważna jest konsekwencja – nie pozwalaj koniowi na skręcanie bądź zatrzymywanie się po przejechaniu przez drągi!
Potem wprowadź pracę na niskich przeszkodach. Pracuj nad własnym dosiadem i równowagą, a dopiero później stopniowo podnoś wysokość przeszkód, kiedy utrzymanie poprawnego półsiadu i powrót w siodło zaraz po skoku nie będzie dla ciebie trudnością.
Tekst powstał we współpracy z Jackiem Zagorem