Udany teren to prawdziwa przyjemność. O czym pamiętać, żeby uniknąć rozczarowania i niebezpiecznych sytuacji, a zyskać same dobre wspomnienia?
Sposoby na udany teren
- Dbaj o siebie i konia – pamiętaj o użyciu preparatu odstraszającego owady oraz środka do opalania. Sprawdź, czy sprzęt konia jest właściwie dopasowany oraz czy sam masz strój odpowiedni do pogody. Pamiętaj – podczas wyjazdów do lasu dobrze sprawdzi się długi rękaw! Pamiętaj też o kasku – bezpieczeństwo przede wszystkim!
- Wybierz odpowiednią porę. Wczesny poranek to dobry czas na przejażdżkę. Cisza, spokój, budząca się do życia przyroda, a także mniej owadów – idealny sposób na rozpoczęcie dnia!
- Połącz przyjemne z pożytecznym – wykorzystaj naturalne przeszkody do treningu. Zachęć konia do omijania niepokojących go przedmiotów, np. łopatką do wewnątrz, lub wykorzystaj skrzyżowania do ćwiczenia lotnych zmian nogi. W ten sposób możesz nauczyć konia nowych elementów, a już znane rozwijać, unikając tym samym przesytu ujeżdżalnią. Dodatkowo zajęcie konia ćwiczeniami ułatwi skoncentrowania go na tobie, jeśli w okolicy znajdą się niepokojące obiekty.
- Dobierz ekipę – Zabierz na wyjazd w teren swoich stajennych przyjaciół. Będziecie mieli dużo czasu na rozmowę, a jednocześnie nie będziecie ryzykować samotnych wycieczek.
- Zawsze pamiętasz o telefonie, kiedy wyjeżdżasz w teren? Bardzo słusznie! Może się przydać, żeby poinformować o późniejszym powrocie albo dać znać w razie upadku lub innego problemu.
- Nie zapomnij, że jeśli włożysz telefon do kieszeni czapraka albo troków, spłoszone zwierzę, uciekając, zabierze go ze sobą. Umieść go w zapinanej na suwak kieszeni bryczesów albo torebce „nerce”.
- Przyczep do siodła i ogłowia plakietkę z numerem telefonu. To nie tylko sposób na znalezienie konia, ale także i ciebie – spacerowicz napotkawszy spłoszonego konia szybko zadzwoni i dowie się, czy nie potrzebujesz pomocy!
- Staraj się być widoczny! Nawet jeśli nie wybierasz się w okolice uczęszczane przez samochody, ubierz się w odblaskowe kolory. W lesie możesz spotkać innych jeźdźców, rowerzystów czy też spacerujących ludzi. Staraj się, żeby mogli zobaczyć Cię z daleka!
- Nie ucz konia chodzić „na pamięć”. Staraj się zmieniać trasy oraz nie przyzwyczajać konia do stałego schematu jazdy. Urozmaicisz w ten sposób wycieczki i nie będziesz ryzykował, że koń zawsze w ustalonych punktach sam będzie zmieniał chody.
- Zabierz ze sobą coś do picia oraz kilka smakołyków dla konia. Spakuj też kantar i uwiąz bądź lonżę – dzięki temu będziecie mogli zrobić sobie małą przerwę podczas wycieczki.