Umowa pensjonatu często zawierana jest ustnie, a jej postanowienia są bardzo ogólne. Jeśli dochodzi do sytuacji kłopotliwej – jak brak płatności bądź kontuzja konia – powstają problemy z wyegzekwowaniem jej przestrzegania. Warto zatem poświęcić chwilę na skonstruowanie odpowiedniej umowy!
Umowa pensjonatu – ustnie czy na piśmie?
Zgodnie z polskim prawem, umowa zawarta ustnie obowiązuje tak samo, jak umowa, którą mamy na piśmie. Dopóki pensjonariusz płaci, a ze strony właściciela stajni nie ma żadnych uchybień, nie ma problemu. Jednak jeśli cokolwiek dzieje się nie po naszej myśli, warto mieć na piśmie potwierdzone przez obie strony wzajemne zobowiązania. Dlatego radzimy – podpiszcie umowę i zachowajcie dokument na wypadek, gdyby trzeba było do niego wrócić.
Co warto zapisać?
Prawo nie reguluje, jakie elementy musi zawierać umowa pensjonatu, jednak warto, żeby znalazły się w niej takie punkty, jak:
- imię konia, numer paszportu, rasa i inne ewentualne dane identyfikacyjne
- strony umowy (dane pensjonariusza i wszelkie informacje o pensjonacie)
- czas trwania umowy, sposób jej rozwiązania i okres wypowiedzenia
- kwota opłaty za pensjonat
- wyszczególnienie zakresu usług (np. czy w cenę pensjonatu wliczone jest korzystanie z infrastruktury stajni? jakie obowiązki mają stajenni? ile razy koń będzie karmiony?)
- zasady postępowania w nagłych wypadkach (choroba czy wypadek konia)
- odpowiedzialność stron (kto, za co i jaką odpowiedzialność ponosi)
Regulamin stajni a umowa pensjonatu
Często wiele szczegółowych ustaleń, dotyczących zasad funkcjonowania stajni i zachowania na jej terenie reguluje regulamin ośrodka. Warto, aby umowa pensjonatu zawierała informację, że pensjonariusz zapoznał się z regulaminem i zobowiązuje się go przestrzegać. Jeśli stajnia nie dysponuje takim dokumentem, można część postanowień, które normalnie by się w nim znalazły (np. godziny funkcjonowania ośrodka i korzystania z hali, zasady korzystania z infrastruktury, organizacja treningów itp.) zawrzeć w umowie pensjonatu.
Kiedy zawierać umowę?
Umowa pensjonatu powinna zostać zawarta, zanim koń przyjedzie do stajni, a pensjonariusz dokona pierwszej płatności. Warto najpierw znać zasady współpracy! Pamiętajcie, że podpisanie umowy jest korzystne dla obu stron – właściciel stajni może dzięki niej wymagać od pensjonariusza szanowania zapisanych w niej warunków, a właściciel konia może domagać się realizacji zobowiązań w niej zapisanych. Przykładowo, jeśli koń – na przykład ze względów zdrowotnych – powinien być trzymany w stajni angielskiej, a zarządca pensjonatu zechce przenieść go do zamkniętego budynku, właściciel konia może dowodzić, że doszło do niedotrzymania warunków umowy.