Wniosek o odwołanie Zarządu PZJ, podpisany przez 20 delegatów wpłynął do Zarządu. Zarząd zapowiedział, że odniesie się do niego po konsultacji z prawnikiem.
Wniosek o odwołanie Zarządu PZJ
Wniosek motywowany jest złożeniem rezygnacji przez Marka Szewczyka, wybranego w grudniu na prezesa PZJ, z pełnienia funkcji. Po jego rezygnacji Zarząd wyznaczył termin zjazdu wyborczego na kwiecień tego roku. Do tej pory funkcję p.o. prezesa sprawuje Wojciech Pisarski.
Wniosek, który wpłynął do Zarządu, ma następującą treść:
„ Z uwagi na rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu PZJ Pana Marka Szewczyka oraz respektowanie w naszym Związku dobrego prawa zwyczajowego, polegającego na tym, że nowo wybrany prezes proponuje do zarządu ludzi, z którymi chciałby współpracować, do których ma zaufanie I którzy pomogą mu w zarządzaniu Związkiem, my niżej podpisani delegaci Polskiego Związku Jeździeckiego żądamy na podstawie par. 28 pkt. 1 ppkt. 3 i punktu 3 statutu PZJ zwołania w dniu 5 kwietnia 2017 roku Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów w sprawach: 1. Odwołania zarządu Związku. 2. Wyboru prezesa. 3. Związku Wyboru zarządu związku. ”
Wniosek wraz z podpisami delegatów można zobaczyć TUTAJ.
Co w statucie?
Obecnie obowiązujący Statut Polskiego Związku Jeździeckiego nie wspomina o możliwości odwołania Zarządu przez delegatów. Stanowi on jedynie, że w przypadku ustąpienia prezesa Zarząd powinien “niezwłocznie” zwołać Nadzywczajny Zjazd Delegatów, na którym dokonany zostanie wybór nowego prezesa (par. 32 pkt. 5). Zarząd PZJ zapowiedział, że poprosi o opinię prawną dotyczącą złożonego wniosku i rozważy go po jej uzyskaniu.
Zgodnie ze Statutem (par. 28 pkt. 3 ust. 3) Zarząd Związku ogłasza Nadzwyczajny Zjazd Delegatów m.in. “na żądanie co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych lub 1/3 liczby delegatów, podając każdorazowo przyczyny zwołania zjazdu”. Taki zjazd powinien się odbyć nie później niż 90 dni od daty wpłynięcia wniosku. Warto jednak zaznaczyć, że punkt 4. tego samego paragrafu stanowi, że “4. Nadzwyczajny walny zjazd delegatów lub walny zjazd sprawozdawczy, na którym dokonano wyboru nowych władz Związku nie przerywa biegu kadencji określonej w § 25 ust.1. [4 lata – red.]”.
Sytuacja wydaje się więc dość skomplikowana. Czy wniosek o odwołanie Zarządu PZJ ma szanse na realizację? Czekamy na opinię prawnika i na dalsze kroki Zarządu. Niewątpliwie atmosfera jest napięta, mamy więc nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną możliwie szybko wyjaśnione.
ADM