Według naukowców większa uwaga powinna zostać skupiona na bakteriach, które są kluczowe w trawieniu błonnika roślinnego u koni. Zauważyli oni, że znacząco spadła ich ilość u koni gorącokrwistych, które przybierały na wadze.
Otyłość – jaki wpływ ma na florę bakteryjną u koni?
Badacze z Niemiec na łamach ogólnodostępnego czasopisma Plos One opublikowali wyniki testów, podczas których monitorowali zmiany w bakteriach w odchodach koni gorącokrwistych i kuców szetlandzkich przez dwa tygodnie, podczas której były na diecie zawierającej nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne.
Do badania wykorzystano na Uniwersytecie w Lipsku dziesięć koni gorącokrwistych i 10 szetlandów.
Pierwsza część dwuletniego badania polegała na przygotowaniu do diety. Ilości zostały następnie zwiększone do 180%, a następnie do 200% dziennego zapotrzebowania na energię. Co tydzień odnotowywane były codzienne spożycie, masa ciała, Body Condition Scoring i Cresty Neck Score.
Standardowo trzykrotnie w ciągu dwóch lat pobrano próbki kału oraz przy zmianach diety, aby scharakteryzować mikroflorę i jej produkty fermentacji, takie jak krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe i mleczan. Do analizy wykorzystywano testy genetyczne.
Badania wykazały, że bogactwo mikroflory zmniejszyło się u kucyków wraz ze zmniejszeniem ilości bakterii Firmicutes, podobny proces obserwuje się u osób ze stwierdzoną otyłością. Zauważyli wzrost promieniowców zarówno u koni, jak i u kuców. A także zmniejszenie ilości Fibrobacteres u koni, które odgrywają kluczową rolę w trawieniu celulozy roślinnej.
„Byliśmy również w stanie wykazać, że bakterie te są bardziej powszechne w mikroflorze koni niż kucyków. Wydają się być interesującym rodzajem mikroflory koni, na który należy zwrócić większą uwagę w przyszłych badaniach”.
Autorzy zwracają uwagę, że otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym u wielu udomowionych koni i kucyków. Często towarzyszą jej zaburzenia metaboliczne związane z regulacją insuliny, wysoki poziom lipidów we krwi i ochwat. Zaznaczają, że często pojawia się u kucyków, gdyż są bardziej podatne na otyłość i choroby pokrewne. Zespół uznał za rozsądne zbadanie różnic w mikroflory koni i kucyków podczas dwuletniego okresu nadmiernego spożycia kalorii.
Badania w ostatniej dekadzie wykazały, że mikroflora jelitowa może odgrywać ważną rolę w rozwoju otyłości, przynajmniej u ludzi.
Badanie niemieckich naukowców wykazało, że znaczne przybieranie na wadze miało miejsce w pierwszym roku wysokoenergetycznej diety. W drugim odnotowano jedynie nieznaczny wzrost wagi, natomiast względem pierwszego znacznie poprawiły się wyniki Body Condition Scoring i Cresty Neck Score.
“Jedno wytłumaczenie może być związane z utratą masy mięśniowej z powodu niskiej aktywności fizycznej w okresach zwiększonej masy tkanki tłuszczowej.” Podsumowując jednak podkreślają, że przyrost masy ciała miał znaczący wpływ na mikroflorę bakteryjną. Dodają, że zmiany zaobserwowane w badaniu w profilu fermentacji zwierząt mogą mieć konsekwencje funkcjonalne.
„W celu zdobycia większej wiedzy na temat funkcjonalnych konsekwencji zmian w mikroflory podczas przyrostu masy ciała należy przeprowadzić dalsze badania.”
Langner K, Blaue D, Schedlbauer C, Starzonek J, Julliand V, Vervuert I (2020) Changes in the faecal microbiota of horses and ponies during a two-year body weight gain programme. PLoS ONE 15(3): e0230015. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0230015