Po zwrocie na przodzie czas na kolejne ćwiczenia, które będzie wprowadzało nas do pracy w chodach bocznych. Teraz wprowadzamy ustępowanie od łydki!
Wprowadzamy ustępowanie od łydki
Gdy koń już sprawnie wykonuje zwrot na przodzie, jest przygotowany do kolejnego ruchu w bok – do ustępowania od łydki. Jest to ćwiczenie, które wykonują wszyscy szkoleniowcy prowadząc konia od najniższego poziomu do GP, często podczas każdej lekcji treningowej. Koń powinien podczas ustępowania przesuwać się równomiernie DO PRZODU i w bok. Podkreślam słowo do przodu, bo z reguły na początkowym etapie jeźdźcy za mocno chcą przesunąć konia w bok – co skutkuje utratą rytmu i aktywności. Jeżeli wasz koń stanie prostopadle ciałem do ściany, to nie da rady iść już do przodu. Należy zatem zwracać uwagę, aby koń chętnie i tym samym rytmem, jak przy normalnej jeździe, szedł również do przodu. Jest to doskonałe ćwiczenie tłumaczące naszemu podopiecznemu, że łydka nie jest jedynie bodźcem do ruchu naprzód, ale również może przesuwać konia w bok. Dobrze wiedzieć, że podczas najazdu na przeszkodę można w ten sam sposób konia przesunąć o kilka metrów w bok – dzięki temu możecie najechać dokładnie na środek przeszkody. Dodatkowo dzięki temu elementowi koń będzie ćwiczył giętkość boczną oraz lepiej zostanie postawiony na pomoce.
Ćwiczenia na ustępowanie
Najczęściej widzimy ustępowanie od łydki w konkursach ujeżdżenia klasy P – gdzie ruch wykonuje się z linii środkowej na długą ścianę, lub też w wersji odrobinę trudniejszej: ze ściany do linii środkowej. Dobrze jest wiedzieć, że to samo ćwiczenie można wykonywać jadąc wzdłuż długości ściany ujeżdżalni i jest to zdecydowanie łatwiejsza wersja tego samego elementu. Dopiero gdy pewnie wychodzi nam to na długiej ścianie w stępie i kłusie, można wprowadzamy ustępowanie od łydki na innych wyżej wspomnianych liniach (z linii środkowej na ścianę lub ze ściany do linii środkowej).
Z linii środkowej jest trochę trudniej, bo wodzami musicie równomiernie prowadzić końskie łopatki (przód) w bok. Jednocześnie musicie pilnować, aby „spychająca” łydka przesuwała kłodę konia w bok. Druga łydka jest odpowiedzialna za aktywną jazdę do przodu. Trudnym momentem jest rozpoczęcie ruchu w bok. Wjeżdżając na linie środkową należy zastosować półparadę i JEDNOCZEŚNIE zapoczątkować ruch w bok łopatki konia i zadu, a potem utrzymać do końca przekątnej. Nie ciśnijcie, bo łydka działa TYLKO GDY NOGA KONIA JEST W POWIETRZU!
Wskazówki i podpowiedzi
- Pilnuj, aby góra Twojego tułowia pozostawała podczas całego ćwiczenia absolutnie pionowa i wyprostowana. Najczęściej, gdy tylko koni nie odpowiada przesunięciem tułowia na naszą łydkę zaraz próbujemy mu „pomóc” cisnąc łydką i odruchowo krzywiąc się żebrach, co bardzo utrudnia wyczucie całego ruchu i jednocześnie nasze poprawne stosowanie pomocy.
- Nim zaczniecie wykonywać ustępowanie od łydki, sprawdźcie, czy koń dobrze i bez oporów wykonuje zwrot na przodzie
- Ważna jest umiejętność prowadzenia łopatek konia w bok – szczególnie potrzebna do wykonywania prawidłowego postępowania od łydki jadąc z od linii środkowej do ściany lub też ze ściany do linii środkowej. Zobaczcie, że dużo pewniej pójdą łopatki Waszego konia w bok, jeżeli odsuniecie prowadzącą rękę w kierunku ruchu (w bok od łopatki konia).
- Na początku nauki, tak jak przypadku każdego ćwiczenia, proście swojego czworonożnego przyjaciela tylko o kilka kroków ustępowania, aby potem konia wyprostować i ponowić ćwiczenie za chwilkę.
- Gdy jedziecie ustępowanie od łydki po linii przekątnej patrzcie się wyraźnie na wprost – to pozwala kontrolować, czy przesuwacie się z koniem równomiernie w bok.
Tekst: Dorota Urbańska, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl