Nawet najgrzeczniejszy koń pozostaje silnym zwierzęciem kierującym się instynktem. Dlatego tak ważne są zasady bezpieczeństwa przy koniach. O tych nie można nigdy zapominać!
Zasady bezpieczeństwa przy koniach
- Zachowuj się spokojnie i cicho – taki zapis nie bez powodu znajduje się w większości stajenny chyba regulaminów. W stajni i przy koniach nie należy biegać oraz krzyczeć, ponieważ nawet przyzwyczajony do różnych dźwięków koń może nieoczekiwanie sploszyć się, stwarzając przy tym niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla otaczajacych go ludzi lub zwierząt lub powodując zniszczenia.
- Zawsze zakładaj kask do jazdy – naprawdę, nie jest ważne, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jeździectwem, czy startujesz już w poważnych konkursach. Konie to zwierzęta, które w swojej naturze mają ucieczkę, dlatego – niestety – niespodziewana sytuacja i upadek mogą zdażyć się wszędzie i każdemu.
- Nie podchodź do konia od tyłu – ze względu na właściwości końskiego sposobu widzenia, zarówno na wprost przed koniem, jak i za nim znajduje się tzw. martwe pole. Oznacza to, że koń musi przekręcić głowę, żeby zobaczyć, co znajduje się w polu za nim lub przed nim. Dlatego też nie należy podchodzić do wierzchowca (np. na padoku) całkiem z tyłu lub z przodu. Przestraszone zwierzę może zareagować ucieczką lub obroną (np. kopnięciem).
- Nie przechodź pod koniem – nawet jeżeli dany koń jest przyzwyczajony do wszelkich czynności pielęgnacyjnych i stoi grzecznie podczas czyszczenia, nie oznacza to, że nie należy zachować czujności i zasady ograniczonego zaufania. Przechodzenie pod końskim brzuchem może zakończyć się tragicznie nawet w wypadku, gdy koń postanowi po prostu odgonić chodzącą mu po podbrzuszu muchę…
- Nie owijaj sobie uwiązu wokół ręki – długi uwiąz niewygodnie zwisa aż do ziemi? Lepiej złapać go w drugą rękę niż owijać sobie wokół jednej! Jeżeli koń przestraszy się i zacznie się szarpać na uwiązie, który będzie tylko coraz mocniej oplatał nasze przedramie, może się to skończyć co najmniej poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dokładnie ta sama zasada dotyczy lonży.
- Podawaj smakołyki na otwartej dłoni – niektóre konie to łakomczuchy, a przysmaki dla koni bywają małe. Dlatego, aby uniknąć ryzyka pogryzienia palca lub dłoni przez konia – nawet przez przypadek – zawsze należy podawać smakołyki na otwartej, płaskiej dłoni. Dobrze jest złączyć palce, by koń nie zachaczył o któryś z nich chrapami lub zębami.
- Przesuwaj dłoń po ciele konia, gdy poruszasz się wokół niego – jeżeli czyścisz albo ubierasz konia w osprzęt do jazdy i poruszasz się dookoła niego, zawsze pamiętaj o tym, aby dotykiem swojej dłoni sygnalizować mu swój ruch albo miejsce, w kierunki którego się znajdujesz. Dlaczego? Dokładnie z tego samego powodu, co w punkcie numer 3 (czyli ze względu na tzw. martwe pole). Czasem też koń podczas czyszczenia koń może po prostu przysnąć, a twoje nagłe pojawienie się w nieoczekiwanym dla niego miejscu (np. przy pysku lub w okolicach zadu może go spłoszyć.
MP