Z różnych powodów czasem nie mamy możliwości odbyć pełnego treningu. Za mała hala, złe podłoże, a czasem zdrowie wierzchowca wymagają, żeby ograniczyć się do jazdy w stępie. Jak zaplanować trening, by był ciekawy i efektywny, i jakie ćwiczenia w stępie wybrać?
Jest tak samo ważny jak kłus i galop, często jednak bywa zaniedbywany. Istotny, zdrowy dla konia i potrzebny – stęp pełni bardzo ważną rolę w treningu. Dzięki potakującemu ruchowi głowy oraz falującemu ruchowi grzbietu konia znakomicie rozgrzewa i rozluźnia mięśnie przed, po i w trakcie treningu.
Poniżej proponujemy cztery ćwiczenia w stępie, które pozwolą wam zaplanować wartościowy trening nawet w trudnych warunkach!
Ćwiczenia w stępie
Stęp swobodny, pośredni, zebrany
Podczas gdy zawodnicy ujeżdżenia doskonale znają pracę nad trzema rodzajami stępa, reszta jeźdźców często je ignoruje. Stęp to nie tylko przerwa między ćwiczeniami w pozostałych chodach. Królem jest stęp swobodny, który powinien być obszerny i w dążności do ruchu naprzód. Dla zdrowia konia co najmniej 10 minut na początku i na koniec treningu a także w trakcie treningu na przekątnych. Stęp pośredni należy ćwiczyć u koni po zakończeniu co najmniej pierwszego półrocza pracy młodego konia pod siodłem, zwracając uwagę, żeby nie zaburzyć potakującego ruchu głową konia i rytmu stępa. Stęp zebrany dotyczy tylko koni zaawansowanych w treningu, ponieważ tylko one są w stanie wystarczająco efektywnie przenieść ciężar na tylne nogi i obniżyć zad. Pamiętajmy, że samo obniżenie głowy konia i skrócenie wodzy nie ma nic wspólnego z zebraniem konia w stępie.