Zmiana nogi w skoku to element, który wielu jeźdźcom i koniom może sprawiać problemy. Wypróbuj nasze ćwiczenie na zmianę nogi i rozwiąż najczęstsze problemy!
Dla kogo?
Zadanie, które chcielibyśmy ci zaproponować, opiera się na znanej każdemu “ósemce”. Ćwiczenie przeznaczone jest przede wszystkim dla skoczków, którzy chcieliby, aby ich konie nie miały problemów ze zmianą nogi podczas skoku. To bardzo ułatwia płynny przejazd w parkurze, umożliwia utrzymanie odpowiedniego rytmu galopu i jest niezbędnym elementem sukcesu na zawodach!
Ćwiczenie na zmianę nogi
Przejazd na parkurze powinniśmy traktować jako całość. Planując swoją trasę, musimy wziąć pod uwagę wszystkie elementy – rysunek, miejsce odskoku, ale także to, na którą nogę powinien galopować koń po przeszkodzie. Żeby przekazać koniowi informację, jak powinien wylądować i w którą stronę będziecie jechać dalej, użyj swojego ciężaru ciała, a także przełóż pomoce. Obciąż bardziej strzemię po tej stronie, na której chciałbyś, żeby koń wylądował, lekko skieruj głowę konia w kierunku jazdy oraz patrz w stronę w którą planujesz dalej pojechać. Pilnuj, żeby koń poruszał się rytmicznym i energicznym galopem po zaplanowanej trasie przejazdu!
Aby wykonać nasze ćwiczenie na zmianę nogi, potrzebny będzie ci jeden pachołek i cztery stacjonaty. Ustaw je tak, jak na rysunku. Do dzieła!
Wersja 1
Zacznijmy od łatwiejszej wersji ćwiczenia. Na początku objedź pachołek na lewą rękę. Potem najedź na stacjonatę. Aby koń zmienił nogę po skoku przez lądowaniem obciąż mocniej prawe strzemię i przenieś pomoce – lekko wysuń do przodu prawą łydkę oraz zwróć głowę konia w kierunku jazdy. Jedź dalej przed siebie, objedź pozostałe przeszkody. Następnie zakręć i skocz przez drugą stacjonatę, zmieniając nogę z powrotem na lewą. Przejedź po wewnętrznej stronie pachołka, a potem objedź go, aby znaleźć się ponownie tam, gdzie zaczynałeś ćwiczenie. Powtórz całość.
Wersja 2
Nasze ćwiczenie na lotną zmianę nogi możesz urozmaicić. Ponownie zacznij od objechania na lewą rękę ustawionego w tym samym miejscu pachołka. Przeskocz przez pierwszą stacjonatę, zmieniając nogę na prawą. Następnie pojedź ciaśniejszy zakręt, po wewnętrznej stronie ustawionych dalej stacjonat, i skocz przez drugą przeszkodę, zmieniając nogę z powrotem na lewą.
Ważne!
Skacząc przez jedną przeszkodę, miej już w głowie trasę, którą musisz pokonać dalej! Musisz dawać koniowi bardzo wyraźne sygnały, aby nie założył, że następną przeszkodą będzie stacjonata naprzeciwko ciebie. Aby zacząć to ćwiczenie, musisz mieć konia pod pełną kontrolą w galopie. Wierzchowiec musi umieć dodać i skrócić foulee na twój znak.