Zatrzymanie – niby prosta rzecz. A jednak poprawne zatrzymanie konia potrafi sprawiać problemy! Jak je wykonać i jak wykorzystać zatrzymania w treningu?
Poprawne zatrzymanie konia
Wydaje się banalnie. Jedziemy z stępem, konik zatrzyma się, a potem ruszy… ale diabeł tkwi w szczegółach. Poprawne zatrzymanie konia jest nie tylko cenne samo w sobie, ale jest też dobrym ćwiczeniem, które zaprocentuje w całym treningu!
Jak to zrobić? Jedź stępem na kontakcie i teraz, prawie nie używając wodzy, poproś konia dosiadem, aby zatrzymał się, nie napierając na rękę. Zwróć uwagę, aby konia dobrze prowadzić zamkniętego w łydkach. Dzięki temu można pracować nad uczuciem, że to Ty kontrolujesz każdy pojedynczy krok wierzchowca.
Zatrzymanie krok po kroku
Kiedy jedziesz stępem, Twoja miednica bujała się razem z ruchem konia. Jednak w momencie zatrzymania Twój dosiad musi się zatrzymać. Mięśnie blokują ruch miednicy. Pomocne będą dwie myśli:
- chcę zatrzymać konia za pomocą swojego mostka
- pomyśl, aby zatrzymać koniowi łopatki
Nawet jeżeli uważasz, że obie te rady są co najmniej dziwne, to spróbuj je zastosować aby zwolnić, zatrzymać swojego konia, a zobaczysz, że działają.
Pracując naszym ciałem w ten sposób stabilizujemy je, co daje wyraźny sygnał koniowi, że nie chcemy, aby dalej przemieszczał się naprzód. Koń powinien posłusznie zatrzymać się w wyrównanej postawie, czyli tak, aby osoba patrząca na niego z przodu bądź z boku widziała jednocześnie tylko dwie nogi.