Jak nie ulec krytyce i starać się polegać przede wszystkim na pozytywnych emocjach? Poprawna komunikacja z koniem, to bardzo ważna rzecz. O tym jak unikać nieporozumień, dowiesz się od naszego eksperta!
Komunikacja z koniem a presja?
Warto ustalić, co rozumiemy pod słowem „presja”. W zależności od poziomu wytrenowania konia, presją może być:
Dawanie koniowi pracy – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zdecydowana większość rzeczy, jakie wykonujemy z koniem, wytrącają go z jego strefy komfortu i podwyższają poziom adrenaliny.
Prośba o ustąpienie/ zadanie do wykonania – niezależnie czy dajemy ją ręką czy łydką, też jest rodzajem wywierania presji np. przyspieszenie, zmiana chodu, nowa figura na ujeżdżalni.
Wywołanie jakiegokolwiek czynnika strachu – używania batów, sticków, mowy ciała i straszenie konia w celu osiągnięcia jakiegoś efektu, najczęściej uzyskania ruchu.
Wywoływanie bólu – poprzez niewłaściwy trening i złe podejście możemy wywołać presję zadając koniowi ból.
Przerwa w pracy – najczęstsza forma nagradzania konia, kiedy po danym ćwiczeniu i dobrym jego wykonaniu koń otrzymuje chwilę spokoju. Wtedy w jego głowie zachodzi proces wyjaśniania tego, co się stało i co takiego on zrobił, że zasłużył na nagrodę.
Zakończenie pracy – bardzo ważne podczas pracy jest, żeby zakończyć pracę z koniem w pozytywnym momencie, a nie w chwili frustracji czy buntu. Koń powinien wiedzieć co sprawiło, że jesteśmy z niego zadowoleni. Czasem lepiej pracować krócej i dobrze zakończyć niż pracować dużo ale zakończyć w złym momencie.
Nagradzanie jedzeniem to kontrowersyjna sprawa – konie z jednej strony w naturze nie muszą zdobywać pożywienia, z drugiej strony – jedzą cały czas. Ja osobiście używam jedzenia do pracy wyłącznie wtedy kiedy zależy mi na rozluźnieniu konia. Jeżeli chcecie nagradzać konia jedzeniem, powinniście udać się na kurs, który pomoże Wam zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tym co chcecie osiągnąć a tym, czego oczekiwał będzie koń.
Wygodniejsza pozycja – zwiększenie poziomu komfortu nawet podczas wywierania presji także może być odbierane pozytywnie przez konia. Np. jeżeli po wykonaniu jakiejś trudnej dla konia figury odpuścimy mu wodzę nawet na 1-2 sekundy, koń uzna to za nagrodę, co zwiększa nasze szanse na sukces podczas dalszych treningów.
Klucz to konsekwencja
Jeżeli chcecie stosować taki system nagród i presji, powinniście robić to konsekwentnie. Koń musi mieć świadomość tego co robicie, a nie zgadywać czy akurat ten ruch był zrobiony specjalnie, czy był przypadkowy. Na koniu nic nie może się dziać losowo – to doprowadzi do tego że przestaniecie być przez konia traktowani poważnie. Dlatego tak bardzo ważne jest wyczucie konia i wyczucie czasu – kiedy i na jak dużo możemy sobie pozwolić. Cały czas balansujemy na granicy pewnych emocji które odbiera koń.
Tekst: Maciej Łuczyński