Oczywiście, większość z nas jeździ konno przede wszystkich dla przyjemności i spalanie kalorii podczas jazdy konnej nie jest naszym głównym celem. Niektórym może się wydawać, że podczas jazdy wcale za dużo tych kalorii nie spalamy. Ale jednak to także wysiłek fizyczny, więc dla dociekliwych przygotowaliśmy specjalną rozpiskę, która może zaskoczyć!
Spalanie kalorii podczas jazdy konnej
Jazda konna wpływa korzystnie na całą sylwetkę osoby, która uprawia ten sport. A o tym, że jeździectwo potrafi być nie tylko przyjemne, lecz także męczące i wymagające chyba nie trzeba przypominać. Niemniej jednak, jeżeli interesuje nas ilość spalonych kalorii podczas treningu jeździeckiego, musimy pamiętać, że jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Zależy nie tylko od tego, jak intensywną jazdę mamy za sobą, lecz także na przykład od tego, ile ważymy oraz w jakich warunkach trenowaliśmy.
Szacuje się jednak, że podczas 45-minutowej jazdy stępem, kłusem i galopem można spalić od około 230 do 600 kalorii – zależnie od wagi, intensywności treningu i stopnia zaangażowania mięśni jeźdźca. Najmniej wymagający jest oczywiście stęp, a podczas kłusa wysiadywanego spalamy więcej niż podczas anglezowanego. Najwięcej kalorii spala się podczas najszybszych chodów – galopu lub nawet cwału. Każdy, kogo interesuje jego indywidualny wynik, może zaopatrzyć się w elektroniczny licznik spalonych kalorii. Takie urządzenie zakłada się na rękę jak zegarek i z jego pomocą można określić, ile – mniej więcej – kalorii “zostawiliśmy w stajni”.
Dla wielu pasjonatów jeździectwa wizyta u wierzchowca to jednak nie tylko trening. Jeżeli zależy nam na kontroli spalania kalorii, możemy wziąć po lupę także inne czynności, które wykonujemy po przekroczeniu stajennych progów. Które z nich zasługują na taką uwagę? Są to przede wszystkim:
- sprzątanie boksów – ok. 550 kalorii/godzinę
- czyszczenie konia – ok. 525 kalorii/godzinę
- karmienie koni (rozsypywane miarek, roznoszenie siana, noszenie wody etc.) – ok. 300 kalorii/godzinę
Podane wartości są oczywiście przybliżone i dotyczą czynności wykonywanej jednostajnie przez godzinę. W praktyce jednak niewielu jeźdźców spędza tyle czasu np. na czyszczeniu konia, prawda? Co więcej, trudno wymierzyć faktyczne spalanie kalorii w przypadku czynności, które mogą być przerywane, nieregularne i zależne o innych okoliczności. Kolejny raz dociekliwym polecamy więc skorzystanie z pomocy elektronicznego licznika.
Tekst: Magdalena Pertkiewicz