Dobra komunikacja trenera i jeźdźca to niezbędny element treningu. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, by z jednej strony jak najwięcej zyskać, a z drugiej – jak najwięcej przekazać?
Komunikacja trenera i jeźdźca
Komunikacja trenera i jeźdźca to bardzo szerokie zagadnienie, obejmujące nie tylko to, co trener mówi, ale również jak mówi, jaką ma relację z osobą, którą uczy oraz jakie ma przekonania na temat procesu uczenia. Chodzi więc o wszystkie zjawiska, które tworzą komunikację.
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z mocy jaką ma to, co mówimy. W triadzie koń – jeździec – trener dochodzi do niezwykłej komunikacji. Mamy do czynienia w jednym momencie z komunikatem werbalnym wysyłanym przez trenera do jeźdźca oraz z komunikatem niewerbalnym wysyłanym do konia przez jeźdźca.
Wszystko co dzieje się w myślach, emocjach i ciele każdej z tych trzech indywidualności daje nam efekt w postaci jakości tego co prezentuje para jeździec – koń. Niemożliwe jest zatem myślenie o komunikacji bez wzięcia pod uwagę i uświadomienia sobie wszystkich czynników które wpływają na ten proces. Kluczem do dobrej komunikacji są jasne, spójne informacje dające poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Trener, szczególnie w życiu młodej osoby, jest kimś, kto czasami ma olbrzymi wpływ na kształtującą się osobowość, przekonania i wartości adepta jeździectwa. Dlatego szczególnie ważna jest tu dobra komunikacja i spójność przekazu. Dziś skupimy się na problemie niejasnych komunikatów, a w kolejnych artykułach opiszemy też inne problemy, które mogą pojawić się w komunikacji podczas treningu.
Niejasne komunikaty
Często pojawiające się mówienie „nie opuszczaj ręki, nie garb się, nie podnoś pięty” powoduje, że jeździec wie, czego ma nie robić, ale nadal nie wie, co właściwie powinien zrobić. Polecenia z użyciem „nie” powodują u jeźdźca poczucie, że wszystko robi źle i nie wie jak ma to poprawić. Pojawia się uczucie bezradności i frustracji, ponieważ dodatkowo najczęściej ma przekonanie, że nie może zapytać jak ma wykonać polecenie prawidłowo, ponieważ mówienie podczas zajęć świadczy o braku szacunku w stosunku do trenera.
Wskazówka dla trenera: Mów w sposób zrozumiały, tak byś sam był w stanie wyobrazić sobie że jedziesz używając tylko tych wskazówek które sam podałeś. Dawaj jasne i konkretne komunikaty. Staraj się eliminować słowo „nie”. Mów co robić, a nie czego nie robić.
Tekst: Joanna Denus, psycholog sportu