Dla osoby stawiającej pierwsze kroki w jeździectwie niezwykle ważny jest dobry instruktor. Jednak co najmniej równie ważny jest odpowiednio dobrany koń do nauki. Jaki powinien być koń dla początkujących? Jak go wybrać?
Koń do nauki
Za odpowiednie przygotowanie i dobranie koni odpowiedzialny jest instruktor. Nie powinno dochodzić do sytuacji, kiedy na „surowe” konie wsadzani są młodzi, początkujący jeźdźcy. Dotyczy to także koni znarowionych lub tak zwanych „zepsutych” – które nie odpowiadają w odpowiedni sposób na pomoce. Ważny jest również dobór konia do masy i wzrostu jeźdźca.
Dziecko – na kucu czy na koniu?
W Polsce wciąż często widać małe dzieci jeżdżące na dużych koniach. Niestety często wynika to z nacisków rodziców. Chyba każdy instruktor słyszał już: „ale dlaczego moje dziecko ma wsiadać na kuca? Jeździło już na dużym koniu!” Należy ze spokojem tłumaczyć, że nie jest to żadna ujma na honorze, a jedynie dbałość o prawidłowe nauczanie dziecka i jego bezpieczeństwo. Aby człowiek był wstanie nadążać za ruchem konia, jego miednica musi odpowiednio pracować. Krok konia w stępie powinien być zbliżony do kroku dosiadającego go jeźdźca. Krok konia może być trochę dłuższy, ale nie dwu lub trzykrotnie. Miednica małego dziecka nie jest w stanie odpowiednio podążać za ruchem dużego konia – to tylko jeden z powodów.
A co z masą jeźdźca? W wielu krajach przyjęte są normy. Uważa się, że najbezpieczniejszy przedział to między 10 a 15% masy ciała konia. Oczywiście trzeba do masy ciała jeźdźca doliczyć jeszcze ciężar siodła – te często niestety ważą sporo. Ostatecznie dopuszczalną granicą jest 20%. Przeciętnej wielkości koń waży około 550-600kg. Jeździec wraz z siodłem nie powinien ważyć więc więcej niż 55- 90kg. Trzeba pamiętać, że górną granicę obciążenia będzie w stanie znieść koń już przystosowany do pracy pod jeźdźcem, a nie świeżo zajeżdżony.
Równowaga jeźdźca
Do tego dochodzi jeszcze problem równowagi jeźdźca. Koń bez problemu radzi sobie z noszeniem jeźdźca, który z nim dobrze współpracuje, nie wytrącając go stale z równowagi. Za to początkujący jeździec stanowi wyzwanie dla każdego konia – tym bardziej jego waga powinna być lepiej dobrana. Niestety należy to brać pod uwagę w przypadku osób otyłych.
W dodatku jeździectwo po prostu nie jest wskazane dla takich osób. Warto spokojnie wytłumaczyć, że nie jest to pożyteczne dla nich, a wierzchowca może przyprawić o kontuzję. Zaproponować jakąś formę spalenia zbędnych kalorii, pokierować do specjalisty, jeśli nie czujemy się kompetentni i zaprosić, kiedy już będzie to możliwe. Pamiętajmy też, że jazda konna to nie jedyna forma aktywności związana z końmi. Osobom pragnącym mimo wszystko kontaktu z koniem można zaproponować pielęgnację, pracę z ziemi czy wspólny spacer.
Rytm i regularność
Koń do nauki dla początkującego jeźdźca powinien poruszać się regularnym, równym krokiem, utrzymując przy tym rytm. Jest chętny do ruchu i prawidłowo odpowiada na pomoce. Przyjdzie jeszcze czas, kiedy dobrze będzie wsadzić jeźdźca na „trudniejsze” konie. Nie jest nim na pewno jedna z pierwszych spędzonych w siodle godzin.
Koń, który cały czas chodzi w rekreacji potrzebuje również ruchu pod dobrym jeźdźcem. Ważne jest, aby instruktor wsiadał co jakiś czas na konie, które ma pod opieką. Dzięki temu będzie mógł poczuć co dzieje się z koniem, jak reaguje. Koń natomiast odczuje na pewno większą przyjemność z jazdy, będzie mógł się rozluźnić i przypomnieć sobie, co oznacza współpraca z jeźdźcem.
Koń szkółkowy potrzebuje dużo uwagi i troski. Wbrew pozorom często znosi większe przeciążenia niż konie sportowe. Noszenie początkujących jeźdźców to naprawdę trudne zadanie. Szarpanie za pysk, obijanie wędzidłem zębów, krzywo siedzący jeździec nie umiejący utrzymać równowagi i utrudniający prawie każdy ruch, a do tego obijający pupą plecy – tak wygląda codzienność wielu szkółkowych koni. Tym bardziej potrzebują one relaksującego i umożliwiającego swobodę ruchów codziennego wyjścia na łąkę z innymi końmi. Dobrym urozmaiceniem pracy jest też wyjazd z doświadczonym jeźdźcem w teren.
Tekst: Agnieszka Płaczkowska EquiFit