Koncentracja jeźdźca jest niezbędna, aby myśleć o powodzeniu podczas jazdy. I nie ma znaczenia, czy chodzi o występ na zawodach, czy po prostu trening.
Koncentracja jeźdźca
Aby uświadomić sobie, czym właściwie jest koncentracja, zaczniemy od rozłożenia najazdu na przeszkodę na czynniki pierwsze. Aby wykonać prawidłowy najazd, można skupić się na dwóch częściach składowych: środowisku albo naszym ciele. Stan koncentracji objawia się tym, że potrafimy wybrać te elementy, które są ważne do wykonania najazdu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tych sygnałów płynących ze środowiska oraz ciała, które są niepotrzebne lub szkodliwe. Elementami środowiska, na których powinniśmy się skupić podczas najazdu są: ilość foulées do wykonania, typ przeszkody, którą mamy pokonać, rytm najazdu, rodzaj podłoża. Natomiast wspomagające działania naszego ciała to: dosiad, ułożenie rąk, wyczucie odległości, równowaga przestrzenna, refleks. Istnieją jednak również czynniki, które przeszkadzają nam podczas najazdu i mogą wybić nas z naszego stanu koncentracji. Zewnętrznymi zakłóceniami mogą być: doping publiczności, telefony komórkowe, muzyka, głośne rozmowy. Natomiast przeszkadzające sygnały wewnętrzne to lęk czy negatywne myśli.
Te myśli nie pomogą!
Podczas wykonywania zadania w naszej głowie często pojawiają się myśli, które nie pomogą w osiągnięciu koncentracji. Wśród nich są:
- Negatywne myśli: nie potrafię tego zrobić, jestem za mało przygotowana,
- Myśli skoncentrowane na przeszłości lub przyszłości: jak mogłem popełnić taki błąd, kiedy odpocznę, następna przeszkoda jest o wiele trudniejsza
- Myśli o wyniku: mam już 4 punkty karne, jeszcze tylko 3 przeszkody i przejadę na czysto, muszę przejechać na czysto, muszę mieć dobry czas
- Myśli zakłócające: co sobie o mnie pomyślą jak popełnię taki błąd, nie umiem tego zrobić, mam już dość.
Koncentrację można trenować. Skorzystajcie z ćwiczeń na koncentrację i poprawiajcie swoje wyniki!
Tekst: psycholog sportu Maria Bober