Motywacja to cenna rzecz i każdy czasem stwierdza, że mu jej brakuje. Ale czy potrafimy określić skąd się bierze i czy w ogóle mamy na nią wpływ? Tego właśnie dowiedzcie się z porad naszego eksperta!
Motywacja i jej czynniki
Skąd bierze się motywacja? Czy dotyczy tylko osób uprawiających sport wyczynowo, czy też jest niezbędna również osobom jeżdżącym rekreacyjnie? Wielu sportowców przeżywa lub przeżywało trudne momenty w swojej karierze, chociaż niekoniecznie o nich wiemy. Jest to tzw. druga strona medalu, czyli wyrzeczenia, których wymaga odniesienie sukcesu, ciągła motywacja na wysokim poziomie i niestety mnóstwo przeszkód napotkanych po drodze. Motywować może nas wiele czynników np. chęć wygranej, udowodnienie komuś, że jesteśmy najlepsi, chęć poprawy własnej techniki, czy też sama radość z uprawiania sportu.
Ja, jako zawodniczka motywuję się dążeniem do sukcesu, a nie unikaniem porażki. Raczej nie robię czegoś, bo się boję lub muszę coś komuś udowodnić. Świadomie wybieram drogę, która może być nawet bardzo trudna, ale na której szczycie jest słodka nagroda. Lubię motywację pozytywną i pochwały bardziej mnie motywują niż nagany (chociaż to, co robię źle, chętnie poprawiam). Otaczam się ludźmi szczęśliwymi, którzy swoją postawą ciągną mnie w górę. Dbam także o motywację wewnętrzną, czyli: satysfakcję z samej siebie, rozwój i obserwację swoich postępów. Jestem urodzoną planistką, więc dużo organizuję, ustalam sama ze sobą, wyznaczam sobie i realizuję. Kiedy wiem, co mam robić, czuję się najlepiej. Doceniam także drogę dojścia do różnych rzeczy i ona sprawia mi najwięcej przyjemności. Patrząc na to z tej strony, możemy jednoznacznie stwierdzić, że motywacja jest potrzebna każdemu w każdym momencie w życiu. Bez względu na to, czy uprawia sport wyczynowo czy rekreacyjnie.
Czy motywacja zależy od nas, czy raczej od czynników zewnętrznych?
Są dwa rodzaje motywacji: motywacja zewnętrzna i motywacja wewnętrzna. Wbrew pozorom, obie bardzo się od siebie różnią. Jeśli marzymy o medalach i o konkretnych nagrodach, kieruje nami wtedy motywacja zewnętrza i tak zwane czynniki zewnętrze. Jeśli, z kolei, chcemy być coraz lepsi, koncertować się na dobrym wykonaniu zadania i przyjemności z jazdy, to odpowiedzialna za to jest motywacja wewnętrzna. Badania pokazują, że w momentach trudnych czy w chwilach zwątpienia (a takie się w sporcie zdarzają często) tylko motywacja wewnętrzna pozwoli nam, na dłuższą metę, zostać w sporcie i osiągać dalej sukcesy oraz czuć satysfakcję z siebie. A to w sporcie jest najważniejsze!
Tekst: Katarzyna Selwant