Jak wygląda dobry kłus? Na czym polega dobry ruch konia? Co możemy poprawić, a z czym należy się pogodzić? Na co zwracać uwagę, oceniając jakość ruchu wierzchowca i jak powinna wyglądać praca nad poprawą kłusa? Dowiecie się już dziś z porad naszego eksperta!
Praca nad poprawą kłusa
Przyjęło się uważać, że koń skokowy powinien dobrze galopować, a koń ujeżdżeniowy – ładnie kłusować, przy czym często pod tym pojęciem ludzie rozumieją efektowną akcję przednich nóg, czyli mówiąc potocznie – „ładne machanie nogami”. Nic bardziej mylnego!
Rzeczywiście dobrze, kiedy koń posiada naturalny, bardzo dobry kłus. Jednak należy pamiętać, że na czworoboku koń prezentuje się w trzech chodach… a nawet, im trudniejsze konkursy tym coraz więcej elementów wykonuje się w galopie. Tymczasem kłus, choć ważny, jest tym chodem, który dzięki umiejętnej i systematycznej pracy można wyraźnie zmienić i poprawić.
Przez lata szukałam metod szkoleniowych, które pozwalają tak rozwinąć chody konia. To część zadań szkoleniowca, która najbardziej mnie fascynuje – tak pracować z koniem, aby przypadkowy obserwator stanął i zachwycił się, westchnął: ”To przyjemność patrzeć na tak lekko, z gracją i efektownie poruszającą się parę”.
A więc do roboty!