Odnajdź rytm
Istotną umiejętnością w tej pracy jest znalezienie najlepszego rytmu dla Waszego podopiecznego w danym chodzie. Będzie to indywidualny rytm dla każdego konia i wraz z poprawą stopnia zebrania będzie ulegał on drobnej zmianie.
Prócz licznych przejść, które wykonujemy w obrębie chodów stęp-kłus-galop, bardzo cennym ćwiczeniem są zmiany aktywności w obrębie kłusa. Wielokrotne skrócenia tego chodu, z zachowaniem tego samego rytmu, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności zadu,pomogą koniowi przenieść ciężar ciała bardziej na zad. Dzieki temu uzyskamy swobodniejszy przód, który zacznie poruszać się coraz bardziej wyniośle i efektownie. Poprzez liczne skrócenia i szybkie dodania, wymagamy od konia dobrych, szybkich odpowiedzi na półparadę.
Niezależnie od skróceń i poszerzeń wykroku na linii prostej warto przyswoić sobie żelazną zasadę dotyczącą prowadzenia konia przez narożnik. Każdy narożnik jest pretekstem do poprawy zebrania naszego podopiecznego oraz zwiększenia zaangażowania zadu. A stąd już mały krok do poprawy jakości kłusa.
tekst: Dorota Urbańska, zawodniczka i trenerka ujeżdżenia, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl