Plan treningu musi obejmować nie tylko okresy wysiłku. Regeneracja w treningu jeździeckim jest równie ważna. Dlaczego momenty odpoczynku są tak istotne? I jak je zaplanować? Odpowiadamy!
Regeneracja w treningu jeździeckim
Jedną z podstawowych zasad rozwoju sportowego są odpowiedni plan i ciężka praca. W tym celu poświęca się wiele godzin, dni, miesięcy i lat na treningi. W naszym sporcie, aby stać się wszechstronnym jeźdźcem i zawodnikiem najlepiej jest jeździć na kilku koniach. Wiąże się to nie tylko z czasem poświęconym na same treningi, lecz także przygotowaniem do nich. Niestety, nawet tak efektywne podejście może przynieść negatywne konsekwencje dla ciała i umysłu.
Jeżeli sportowiec przeciąża organizm i ma za dużo obciążeń psychicznych, to może pojawić się u niego przetrenowanie, wypalenie czy nawet chęć rezygnacji ze sportu. Dlatego podstawą ciężkiej pracy w jeździectwie jest nie tylko regeneracja konia, ale i zawodnika. To dzięki niej nasze ciało się wzmacnia, a umysł pokonuje wszelkie trudności. Warto się jej lepiej przyjrzeć, aby skutecznie, ciężko pracować.
Czym jest regeneracja?
Regeneracja to proces o odzyskiwania, odnawiania lub odtwarzania. Polega on na przywróceniu lub ulepszeniu uszkodzonego elementu. To właśnie dzięki temu procesowi ciężka praca przynosi efekty, ponieważ wszelkie utracone przez nas wartości energetyczne, siłowe czy mentalne rozwijają się poprzez odpoczynek. Warto mieć to na uwadze, ponieważ właśnie dla tych pozytywnych efektów stosuje się regenerację.
Może ona przyjmować różne formy. Bierna polega na nie podejmowaniu aktywności fizycznych. Jeśli zatem odpoczywacie w domu, czytając książkę, korzystacie z sauny lub masażu to stosujecie tę formę. Aktywna regeneracja aktywizuje wasze ciało przy małym obciążeniu. Nie jest przy tym treningiem – w tym wypadku jest wiele możliwości, od jazdy na rowerze poprzez pływanie czy gimnastykę. Najważniejsze, aby odbywało się to na zasadach zabawy i rozluźnienia. Może ona być też krótkoterminowa (np. jednorazowa regeneracja po treningu lub starcie) lub długoterminowa (będąca elementem planu rozłożonego przez dłuższy czas, np. sezon halowy).