Łydka to pomoc jeździecka, której adepci jazdy konnej często uczą się już podczas pierwszych zajęć. Dobry jeździec powinien jednak znać i umieć zastosować aż trzy rodzaje działania łydki w jeździe konnej.
W jeździectwie wyróżniamy pomoce naturalne oraz sztuczne. Do pierwszych z nich zaliczamy ciężar ciała, wodze oraz łydki – dzięki nim jeździec ma bezpośredni wpływ na konia. Ciężar ciała oraz łydki to pomoce aktywizujące (w przeciwieństwie do wodzy, które jako przedłużenie rąk jeźdźca, są pomocą wstrzymującą). Dosiad ma również działanie wstrzymujące. Wraz z rozwojem umiejętności jeździeckich uczymy się jednak nie tylko koordynacji tych pomocy, lecz także ich zróżnicowania. Same łydki mogą bowiem działać na trzy sposoby, a każdy z nich stanowi niezbędny element jazdy konnej.
Rodzaje działania łydki w jeździe konnej
Wyróżniamy trzy rodzaje działania łydki:
- łydka aktywizująca, która nadaje koniowi ruch naprzód. Jej położenie jest tuż przy popręgu, w pionowej linii prostej pod ramieniem i biodrem jeźdźca.
- łydka przesuwająca, która leży o dłoń za popręgiem. Jej rolą jest nadanie koniowi ruchu w bok. Precyzyjnie używana może wpływać na przesunięcie w bok wybranej kończyny konia. Używana jest często m. in. przy ustępowaniu od łydki, przy ciągach czy też zwrotach.
- łydka ograniczająca, która również leży o dłoń za popręgiem, w tym samym miejscu, co łydka przesuwająca. Jej zadaniem jej kontrola położenia ciała konia, w tym głównie ograniczenie wypadania zadu na zewnątrz np. podczas jazdy po łukach. Pomaga ona korygować ewentualne krzywienie się konia podczas ruchu, wspomagając tym samym łydkę aktywizująca i przesuwającą.
Tekst: Marta Kunka