Nikogo nie dziwi, że pływacy ćwiczą “na sucho”, a narciarzy można spotkać na siłowni. Nawet nasze konie wykonują dużo ćwiczeń niezwiązanych bezpośrednio z zawodami, np. praca na cavaletti. Dlaczego w przypadku jeźdźców miałoby być inaczej? Sporty uzupełniające dla jeźdźca to ważny element treningu i sukcesu!
W zdrowym ciele zdrowy jeździec!
Zdrowy, sprawny jeździec dużo lepiej panuje nad swoim ciałem i komunikuje się z koniem. Stabilny i zrównoważony dosiad oszczędzi koniowi bólu i kontuzji. Żeby go osiągnąć, warto jednak wykorzystać inne formy aktywności fizycznej! Jak je wybrać? Przede wszystkim zastanów się, jakie cechy powinny rozwijać sporty uzupełniające dla jeźdźca, żeby dobrze uzupełnić jazdę konną. Są to:
- Symetryczne zaangażowanie ciała
- Równowaga
- Świadomość ciała
- Poczucie rytmu
- Panowanie nad oddechem
- Silne, elastyczne mięśnie
- Wydolność organizmu
- Szybkość reakcji
Sporty uzupełniające dla jeźdźca – wybieramy!
Jak zatem wybrać sporty uzupełniające dla jeźdźca? Pamiętaj, że oprócz rozwoju i wsparcia treningu jeździeckiego, taka dodatkowa aktywność powinna sprawiać ci przyjemność. Zastanów się, jakie sporty czy aktywności fizyczne cię interesują, na co masz czas i możliwości – finansowe i organizacyjne. Następnie przeanalizuj każdą z wybranych aktywności pod kątem wyżej podanych punktów i zastanów się, która da ci najwięcej korzyści. Jest niezwykle istotne, aby każda z nich była wykonywana poprawnie. Jeśli więc na przykąłd ćwiczysz w domu, rób to przed lustrem, aby móc skontrolować prawidłowość ruchów swojego ciała. Pamiętaj też, że każdy trening (jeździecki również) powinien składać się z rozgrzewki, części zasadniczej i zakończenia – wyciszenia, w którego skład wchodzi rozciągnięcie mięśni.
Jakie sporty warto rozważyć?
A oto kilka przykładowych, najłatwiej dostępnych aktywności.
Bieganie – dostępne wszędzie. Jeżeli chcesz wykorzystać je jako trening uzupełniających, lepiej jest ograniczyć się do dystansu około 5 km lub, jak ktoś woli, 20 – 30 minut biegu. Bieganie podniesie ogólną wydolność organizmu, zbuduje siłę mięśniową, nauczy kontrolować oddech, a prawidłowe rozciągnięcie po treningu zapewni elastyczność mięśni. W wielu miastach prowadzone są darmowe treningi dla biegaczy, gdzie możesz nauczyć się prawidłowej techniki, rozgrzewki i rozciągania, a także poczuć, że bieganie naprawdę da się lubić.
Nordic Walking – Coraz popularniejszy sport, jednak technika w niejednym przypadku pozostawia wiele do życzenia, dlatego warto odbyć kilka lekcji z instruktorem. Atutem „chodzenia z kijkami” jest zaangażowanie kończyn górnych pozwalające na odciążenie kończyn dolnych. W tym sporcie pracuje całe ciało. Co więcej, posiadanie kijków uatrakcyjnia rozgrzewkę i zakończenie treningu.
Pływanie – w wodzie idealnie widać, która strona pracuje mocniej. Minimalnie większe jej wykorzystanie skutkuje pływaniem slalomem. Możesz po prostu pokonywać kolejne długości basenu, jednak dużo efektywniejszy i przyjemniejszy będzie trening taki, jaki odbywają pływacy – połączenie wielu różnych ćwiczeń. Aby je poznać, a także nauczyć się prawidłowej techniki interesujących cię stylów, umów się na kilka treningów z instruktorem. Pływanie uczy regularnego oddychania, wzmacnia mięśnie i symetrycznie je rozwija.
Taniec – jest to połączenie poczucia rytmu, świadomości ciała, poprawy kondycji i wzmocnienia mięśni – oczywiście, kiedy się go naprawdę trenuje. Taniec o poranku do ulubionej muzyki da również ogrom pozytywnych efektów – doda sił na cały dzień, obudzi i zrelaksuje.
Wszelkie formy fitnessu – szeroko dostępne w wielu klubach – każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz ćwiczyć też w domu. W Internecie bez problemu znajdziesz wiele nagrań, jednak nic nie zastąpi obecności instruktora, który skoryguje popełniane błędy. Dodatkowe korzyści wypływają z ćwiczeń wykonywanych w rytm muzyki.
Narty, także wodne – świetnie wzmocnią ciało, do tego poprawią balans i pozwolą popracować nad równowagą w ruchu. O ile pozostawanie za ruchem konia grozi przeciążeniem i kontuzją mięśni, o tyle w przypadku nart z reguły kończy się upadkiem.
Squash – jest niestety sportem niesymetrycznym, ale świetnie poprawia szybkość reakcji. W połączeniu z inną aktywnością na pewno będzie rewelacyjnym uzupełnieniem treningu jeździeckiego.
To są zaledwie przykłady. Jeśli tylko będziesz chciał, na pewno znajdziesz takie sporty uzupełniające dla jeźdźca, które będą dobre akurat dla ciebie. Zauważalne efekty w pracy z koniem na pewno wynagrodzą ci wszelki trud! Prawda jest taka, że jeśli chcesz coś zrobić, znajdziesz sposób. A jeśli nie chcesz, znajdziesz powód.
Pamiętaj jednak, żeby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości czy też ograniczeń skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Tekst: Agnieszka Płaczkowska, oprac. ADM